Leasing samochodowy dla początkujących – poznaj 5 najważniejszych pojęć związanych z tą usługą

Krzysztof Jagielski
04.01.2017

Prowadzisz firmę i potrzebujesz samochodu, a nie możesz sobie pozwolić na zakup nowego pojazdu? Rozwiązaniem może być podpisanie umowy leasingowej. Dowiedz się więcej o leasingu i sprawdź, dlaczego jest to korzystne rozwiązanie.

Leasing jest dostępny zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. To jednak ta druga grupa korzysta z niego najczęściej. Leasing jest alternatywą dla kredytu gotówkowego. I choć w ten sposób można finansować zakup np. programów komputerowych czy maszyn, to najpopularniejszy jest leasing samochodowy.

Zanim podpiszesz umowę leasingową, poznaj podstawowe pojęcia dotyczące tego sposobu finansowania.

1. Strony leasingu

Umowa na leasing samochodowy podpisywana jest przez dwie strony: leasingodawcę i leasingobiorcę.

  • Leasingodawca to firma leasingowa, która udostępnia pojazd w zakresie zawartym w umowie.
  • Leasingobiorca to osoba użytkująca samochód w zamian za spłatę comiesięcznych rat wynikających z umowy.

2. Leasing operacyjny i finansowy

Interesuje Cię leasing samochodowy? Warto wiedzieć, że rozróżnia się leasing operacyjny i finansowy. Wybór wcale nie jest oczywisty, bo ma bezpośredni wpływ na koszty, które poniesiesz w związku z podpisaniem umowy leasingowej.

Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny, leasingodawca odda Ci na określony okres rzecz w użytkowanie i będzie otrzymywał za nią od Ciebie, czyli leasingobiorcy, raty leasingowe. W przypadku tego rodzaju leasingu możesz mieć możliwość nabycia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy.

Gdy przedmiot leasingu jest częścią majątku leasingobiorcy, wtedy mówimy o leasingu finansowym. W tym przypadku jako leasingobiorca możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne oraz części odsetkowe płaconych rat. W leasingu finansowym własność przedmiotu automatycznie przechodzi na korzystającego po zakończeniu umowy.

Najważniejsza różnica między leasingiem operacyjnym i finansowym widoczna jest w konsekwencjach podatkowych. W leasingu operacyjnym wszystkie opłaty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu u korzystającego, z kolei w leasingu finansowym kosztem jest część odsetkowa opłaty oraz amortyzacja przedmiotu.

3. Opłata wstępna i wykup

Opłata wstępna to pierwszy koszt w ramach umowy leasingowej, stanowiący procentową część równowartości samochodu finansowanego leasingiem. W zależności od umowy, wysokość opłaty wstępnej może wynieść np. 20-30%.

Wykup jest opcją pozwalającą leasingobiorcy stać się właścicielem użytkowanego pojazdu. Polega na wpłacie określonej kwoty za którą można wykupić auto. Wysokość wykupu ustalana jest procentowo, w zależności od opłaty wstępnej oraz wysokości rat.

4. Czynsz leasingowy

Czynsz leasingowy to inaczej raty leasingowe. Jest to wysokość comiesięcznych opłat związanych z użytkowaniem pojazdu przez leasingobiorcę. Obowiązek ich regulowania spoczywa na użytkowniku samochodu.

Wysokość rat leasingowych zależy od kilku czynników, m.in. wartości samochodu, wysokości opłaty wstępnej, wysokości wykupu, okresu trwania leasingu, oprocentowania. Warto porównać oferty kilku leasingobiorców, pozwoli to wybrać najkorzystniejszą opcję. Przykład: Leasing SMARTPLAN w ofercie Toyota Leasing to możliwość zmniejszenia raty leasingowej nawet o 60% w porównaniu z ratą standardowego leasingu.

5. Zdolność leasingowa

Zdolność leasingowa to zdolność do zawarcia umowy leasingu z leasingobiorcą. Wyliczana jest w przypadku zawierania umowy po raz pierwszy. Poprzez zdolność leasingową należy rozumieć wykazywanie dochodu brutto, który jest co najmniej równy kwocie finansowania przedmiotu umowy leasingowej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie