Leasing samochodu osobowego, co warto wiedzieć

Maciej Piwowski
07.11.2019

W ostatnich latach leasingowanie samochodów przez firmy cieszy się ogromną popularnością. Wygodna i w wielu przypadkach atrakcyjna forma finansowania umożliwia dynamiczny rozwój biznesu bez nadmiernego obciążenia finansowego. Ty też jesteś zainteresowany wzięciem w leasing auta do swojej firmy? W dalszej części dowiesz się wszystkiego, co będzie Ci potrzebne przed podpisaniem umowy. Artykuł powstał we współpracy z firmą Vleasing.pl.

Czym jest leasing?

Choć faktycznie w naszym kraju pojęcie leasingu kojarzy się głównie z samochodami, to jednak tego typu finansowanie jest dużo szersze. W leasing można brać również różnego rodzaju maszyny przemysłowe, komputery, specjalistyczne pojazdy, a nawet nieruchomości.

Skupmy się jednak na samochodach. Leasing w ogromnym skrócie jest niejako odpłatnym użyczeniem pojazdu. Strony, a więc leasingodawca oraz leasingobiorca podpisują umowę na określony czas. Podmiot korzystający z pojazdu jest zobowiązany każdego miesiąca wypłacać z tego tytułu raty w określonej na umowie wysokości. Każda rata zawiera w sobie nie tylko rynkową wartość pojazdu, ale także odsetki i prowizje pobierane przez leasingodawcę.

Co do zasady warto podkreślić, że leasing samochodów dedykowany jest nie tylko przedsiębiorcom. Istnieje jego wersja konsumencka, dedykowana osobom prywatnym. Leasingodawcą za to nie musi być koniecznie bank. Wbrew pozorom większość ofert tego typu na rynku pochodzi od prywatnych firm, które specjalizują się tylko i wyłącznie w finansowaniu zakupu różnych dóbr.

Opłata wstępna w leasingu

W większości przypadków podpisanie umowy finansowania wiąże się z wniesieniem opłaty wstępnej, ustalanej indywidualnie podczas negocjowania warunków. Na koniec umowy zawsze możliwy jest wykup leasingowanego pojazdu na własność i prawo pierwokupu uzyskuje oczywiście leasingobiorca. Nierzadko kwota wykupu opiewa nawet zaledwie na 1% wartości pojazdu.

Z punktu widzenia osoby szukającej finansowania na zakup auta ważne jest również to, że leasing w żaden sposób nie ogranicza wyboru. Firmy są skłonne sfinansować zarówno pojazdy zupełnie nowe z salonu, jak i używane pochodzące z rynku wtórnego. W tym drugim przypadku może jednak wydłużyć się czas uzyskania finansowania, gdyż leasingodawca może potrzebować na przykład opinii rzeczoznawcy. Również typ pojazdu nie ma znaczenia. Można w ten sposób finansować auta osobowe, busy i samochody dostawcze, pojazdy ciężarowe, a nawet maszyny rolnicze czy budowlane.

Operacyjny lub finansowy leasing samochodu

Kiedy zaczniesz na poważnie interesować się takim finansowaniem, szybko zauważysz, że na rynku dostępne są dwie opcje leasingu – operacyjny oraz finansowy. Pierwsza z nich jest wyraźnie zbliżona do klasycznego wynajmu aut, natomiast druga swoją formą przypomina raczej raty kredytu bankowego.

Podstawowe różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym, a finansowym

Choć idea jest taka sama, a więc uzyskanie finansowania na zakup auta, to jednak obie te formy nieco różnią się od siebie. W opcji operacyjnej leasingodawca jest właścicielem pojazdu do końca trwania umowy, kiedy to w opcji finansowej własność przechodzi na leasingobiorcę wraz z początkiem umowy.

Naturalnie więc z tego tytułu wynika kolejna różnica. W opcji operacyjnej odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca, a w opcji finansowej leasingobiorca. 

Różnice dotyczą również zapłaty podatku VAT. W leasingu operacyjnym VAT płaci się od każdej kolejnej raty, a w opcji finansowej podatek ten trzeba zapłacić z góry już na początku.

Uwaga na rozliczenie podatku VAT – zmiany w przepisach

Choć forma płacenia podatku VAT jest odmienna, to jednak w obu tych opcjach przedsiębiorca ma możliwość odliczenia go od swoich dochodów (z oczywistych względów prawo to nie dotyczy osób prywatnych). Jeszcze nie tak dawno temu można było odliczyć 100% podatku, ale od 2019 roku obowiązują nowe przepisy i, co za tym idzie, zmienione zasady.

Po pierwsze przedsiębiorca nie zawsze może dokonać pełnego odliczenia. 100% obowiązuje w sytuacji, gdy pojazd wykorzystywany jest tylko do celów służbowych. Jeśli natomiast auta używa się także prywatnie, odliczenie maksymalne wynosi 75%.

Pojawił się również nowy limit wartości. Odliczenia 75% lub 100% mogą być dokonywane do kwoty 150 tysięcy złotych stanowiącej wartość pojazdu. Jeśli wartość przekroczy tę kwotę, podatek odlicza się tylko od maksymalnego limitu, czyli 150 000 zł. Wyższy limit dotyczy jedynie pojazdów elektrycznych i wynosi on 225 tysięcy złotych.

Aby odliczać VAT musisz spełnić kilka warunków

Na koniec jeszcze jedna istotna kwestia. Odliczenia podatku należą się każdemu przedsiębiorcy, niezależnie od wartości auta czy formy leasingu, ale należy wcześniej dopilnować pewnych formalności.

Po pierwsze mamy obowiązek złożenia formularza VAT-26 w lokalnym Urzędzie Skarbowym, zgłaszając tym samym swój nowy pojazd firmowy.

Urząd Skarbowy wymaga również, aby podatnik prowadził tzw. kilometrówkę, czyli skrupulatnie ewidencjonował przebiegi swoich pojazdów.

Ostatni wymóg dotyczy już wewnętrznej polityki firmy. Wymaga się, aby przedsiębiorca przygotował osobny regulamin traktujący o sposobie użytkowania samochodu w firmie.

Bierzesz auto w leasing? Koniecznie zwróć uwagę na te elementy

Rynek związany z leasingiem jest rynkiem wolnym, a to oznacza, że leasingodawcy mogą wprowadzać własne warunki udzielania finansowania. Oferty i umowy znacząco różnią się między sobą i nie zawsze będą one pasowały do indywidualnych potrzeb. Tutaj nie ma zasady co do tego, że tania oferta będzie gorsza od tej droższej. Wszystko zależy od potrzeb i sytuacji, a do tego trzeba pamiętać o tym, że z większością leasingodawców można negocjować warunki.

Zawsze przed wyborem konkretnej oferty powinno się więc zwrócić uwagę na następujące elementy:

- jakie są dodatkowe opłaty związane z leasingiem, w tym między innymi kary umowne,
- czy istnieje możliwość zmiany raty w trakcie trwania umowy (na przykład z powodu trudnej sytuacji finansowej firmy),
- jak leasingodawca będzie rozliczał ewentualne szkody,
- ile kosztuje ubezpieczenie auta i czy leasingobiorca wymusza korzystanie z konkretnej oferty,
- koszty związane z serwisowaniem pojazdu,
- czy są jakieś ograniczenia związane z użytkowaniem pojazdu,
- jakie dodatkowe usługi dostaje się w ramach umowy.

Zdecydowanie polecamy każdemu dokładne przeczytanie umowy, regulaminów i wszystkich załączników. 

Wybieramy najlepszą ofertę leasingu

Firm oferujących leasing na rynku jest dzisiaj naprawdę dużo. Z drugiej strony mamy przedsiębiorców, z których każdy ma indywidualne potrzeby i możliwości finansowe. Recepta na znalezienie najlepszej oferty na rynku jest tak naprawdę jedna – dokładne przeanalizowanie rynku.

Większość przedsiębiorców nie ma jednak na to czasu, z czego doskonale zdajemy sobie sprawę. Dlatego też zachęcamy do skontaktowania się z ekspertami firmy vleasing. Pośredniczymy w podpisywaniu umów leasingu samochodowego i nie tylko gwarantujemy bezpieczeństwo, ale przede wszystkim dokładnie prześwietlamy oferty z rynku. Na podstawie indywidualnych preferencji Klientów wyszukujemy opcję możliwie najatrakcyjniejszą, nie tylko pod kątem warunków, ale także ceny. Sprawdź ofertę na leasing samochodu.

Skontaktuj się z nami już dzisiaj i znajdź najlepsze finansowanie na zakup samochodów do firmy, dzięki którym na pewno będziesz mógł się rozwijać.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie