Na co można przeznaczyć środki z kredytu lub pożyczki?

Antoni Kwapisz
20.02.2017

Wziąć kredyt i spełniać swoje marzenia! To nie tylko nierozsądne, ale też bardzo nieprecyzyjne podejście do życia. Banki udzielają bowiem kredytów na konkretne cele i tylko w nielicznych przypadkach można przeznaczyć zdobyte środki na cokolwiek. Zupełnie inaczej jest natomiast z pożyczką.

Pożyczka i kredyt gotówkowy – naprawdę na dowolny cel

Pożyczka gotówkowa daje klientowi największą swobodę w zakresie wydatkowania uzyskanych pieniędzy. Bank, a tym bardziej prywatna firma pożyczkowa, nie będzie ingerować w to, na co osoba pożyczająca środki zamierza je przeznaczyć.

Pamiętaj

Wyjątek stanowi pożyczka hipoteczna, którą – zgodnie z nazwą – można wydać wyłącznie na cele związane z zakupem nieruchomości.

Niestety, z reguły pożyczka jest droższym produktem niż kredyt. W tym przypadku płaci się jednak za dużą swobodę.

Kredyt gotówkowy to produkt typowo bankowy – nie mogą go udzielać firmy prywatne czy indywidualne osoby. Środki uzyskane w ramach kredytu finansowego można jednak wydać na dowolny cel. Banki nie będą w to ingerować, ale warto pamiętać, że kredyty gotówkowe rzadko są udzielane na bardzo wysokie kwoty i długie okresy spłaty.

Kredyt hipoteczny – zero dowolności

Jak łatwo się domyślić kredyt hipoteczny można przeznaczyć wyłącznie na jeden cel – zakup nieruchomości, czyli mieszkania, domu lub działki budowlanej. Banki udzielają także kredytów hipotecznych na budowę domu systemem gospodarczym. Warunkiem uzyskania finansowania jest posiadanie wysokiej zdolności kredytowej oraz wkładu własnego.

Warto wiedzieć

Wkładem własnym może być także gotówka uzyskana z... kredytu gotówkowego lub pożyczki.

Bank będzie skrupulatnie sprawdzać, czy środki z kredytu są właściwie wydatkowane. Nie ma z tym problemu, jeśli pieniądze od razu trafiają na konto dewelopera lub obecnego właściciela nieruchomości. Jeśli jednak klient samodzielnie buduje dom, to musi się rozliczać z bankiem z poszczególnych etapów budowy – oceny dokonuje rzeczoznawca.

Kredyt sprecyzowany

Jest to specjalny rodzaj kredytu, którego specyfika polega na tym, że bank udziela zgody na wydanie pieniędzy na konkretny cel. Klasycznym przykładem jest kredyt samochodowy. Wówczas bank z reguły przelewa wskazaną kwotę na konto komisu czy dilera.

Warto znać te zasady, aby nie ulec fałszywemu wrażeniu, że po uzyskaniu kredytu można zrobić z pieniędzmi wszystko, co się chce.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie