Nie spłacasz kredytu i bank wnioskuje o egzekucję komorniczą? 7 rzeczy, których nie może zająć Ci komornik!

Krzysztof Jagielski
20.12.2015

Egzekucja komornicza jest absolutną koniecznością i zanim do niej dojdzie wszystkie strony, zarówno dłużnik jak i wierzyciel, muszą postarać się rozwiązań problem polubownie. Czasami jednak sytuacja jest bez wyjścia – np. klient banku nie jest w stanie spłacić kredytu w żaden sposób. Wówczas bank zwróci się do sądu z wnioskiem o wszczęcie egzekucji komorniczej. Gdy zostanie wydany bankowy tytuł egzekucyjny cała procedura ruszy i z pewnością nie będzie przyjemna dla dłużnika.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i obawiasz się, że egzekucja komornicza pozbawi Cię całego majątku, spokojnie. Pamiętaj, że Ciebie także chronią przepisy prawa i istnieje ściśle określona lista składników majątku dłużnika, których komornikowi po prostu nie wolno zająć. Wymieniamy dla Ciebie 7 najważniejszych z nich.

  1. Komornik nie może zająć przedmiotów wyposażenia Twojego domu, które są Ci (i rodzinie) niezbędne do normalnego funkcjonowania, czyli np. ubrań i pościeli.
  2. Miesięcznych zapasów żywności oraz opału;
  3. Inwentarza niezbędnego do wyżywienia rodziny – przepisy określają, że jest to 1 krowa lub dwie kozy lub trzy owce. Jednocześnie komornikowi nie wolno zająć paszy dla tych zwierząt.
  4. Narzędzi, które są Ci niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej – jedyny wyjątek stanowią tutaj pojazdy mechaniczne. Analogicznie komornik nie zajmie tygodniowego zapasu surowców niezbędnych do zachowania produkcji.
  5. Środków pieniężnych niezbędnych Ci do dwutygodniowego utrzymania siebie i rodziny, ale ta zasada dotyczy wyłącznie dłużników, którzy nie pobierają regularnej, stałej pensji z zakładu pracy.
  6. Jakichkolwiek przedmiotów potrzebnych do nauki, a także dokumentów osobistych, odznaczeń i wszelkich przedmiotów niezbędnych do praktyk religijnych.
  7. Przedmiotów, które mają wysoką wartość użytkową (np. specjalistycznych, rzadkich narzędzi), a które podczas licytacji komorniczej mogłyby zostać sprzedane dużo poniżej ich nominalnej wartości.

Poza wymienionymi rzeczami komornik ma dużą swobodę w zajmowaniu majątku dłużnika. Najczęściej będzie go interesować to, co prezentuje dużą wartość i można łatwo spieniężyć, czyli wszelkie pojazdy, wyposażenie biurowe, komputery. W przypadku dłużników indywidualnych objętych bankowym tytułem egzekucyjnym najczęściej w grę będzie wchodzić po prostu zajęcie mieszkania lub domu kupionego na kredyt hipoteczny (taki wpis do księgi wieczystej daje bankowi prawo do wnioskowania o egzekucję nierzetelnego klienta).

Warto jednak wiedzieć, że po sprzedaniu nieruchomości bank zaspokoi tylko własne roszczenie, a pozostałą kwotę otrzyma dłużnik.

Pamiętaj, że masz swoje prawa, do których profesjonalny komornik musi się po prostu stosować. Zwróć również uwagę na fakt, że w Polsce istnieje pojęcie przedawnienia długu. Następuje to po 10 latach, o ile wierzyciel nie wystąpił o wszczęcie egzekucji. W przypadku wierzytelności bankowych objętych bankowym tytułem egzekucyjnym przedawnienie następuje już po 3 latach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie