Pożyczka z parabanku: jak nie dać się „oskubać”?

Remigisz Szulc
04.02.2019

Parabanki to prywatne firmy pożyczkowe, które funkcjonują poza kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Teoretycznie więc mogą dowolnie konstruować swoje oferty. Efekt jest taki, że ich usługi są bardzo kosztowne i dla własnego bezpieczeństwa finansowego lepiej z nich nie korzystać. Bywa jednak, że zmusza do tego wyjątkowo trudna sytuacja życiowa. Jeśli przymierzasz się do wzięcia pożyczki w parabanku, to koniecznie pamiętaj o swoich prawach oraz o podstawowych zasadach, które mogą Cię uchronić przed finansową katastrofą.

Maksymalne oprocentowanie

Wbrew obiegowej opinii nie jest tak, że parabank może sobie dowolnie ustalić wysokość oprocentowania pożyczki. Taką firmę także obowiązują konkretne przepisy, w tym przypadku tzw. ustawa antylichwiarska. Zgodnie z nią oprocentowanie pożyczki prywatnej nie może być wyższe niż dwukrotność stopy referencyjnej NBP + 3,5%. Stopę referencyjną zawsze możesz sprawdzić na stronie NBP.

Limit kosztów pozaodsetkowych

To właśnie te koszty w praktyce mają największy wpływ na ostateczny koszt pożyczki. Jednak i tutaj parabanki muszą się stosować do przepisów. Koszty pozaodsetkowe są limitowane i ich wysokość nie może przekroczyć 25% pożyczonej kwoty + 30%. Oczywiście mówimy tutaj o oprocentowaniu w skali roku.

Koszty dodatkowe

W tej grupie mieszczą się wszelkie opłaty umowne, np. za spóźnienie w spłacie raty lub wysłanie monitu. Polskie prawo mówi wprost, że prywatny pożyczkodawca może naliczyć maksymalnie dwukrotność stopy referencyjnej NBP oraz dwukrotność stałej marży wynoszącej 5,5%.

Możesz wypowiedzieć umowę bez konsekwencji

Podpisanie umowy z parabankiem nie jest wcale równoznaczne z tym, że nie można się już z niej wycofać. Zgodnie z prawem masz na to 14 dni, nawet jeśli w tym czasie firma pożyczkowa wypłaciła Ci już pieniądze. Umowę możesz wypowiedzieć bez podawania przyczyny i bez żadnych konsekwencji finansowych – oczywiście musisz także zwrócić całą pożyczoną kwotę.

Ważne!

Jeśli jeszcze przed zawarciem umowy firma pożyczkowa pobrała od Ciebie jakąkolwiek opłatę, a ostatecznie nie doszło do podpisania dokumentu, parabank musi Ci niezwłocznie zwrócić wszystkie pieniądze.

Na koniec pamiętaj również, aby przed skorzystaniem z oferty jakiegokolwiek parabanku, sprawdzić czy nie widnieje on na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Taka lista znajduje się na stronie www.knf.org.pl/ostrzezenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie