Parabanki to prywatne firmy pożyczkowe, które funkcjonują poza kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Teoretycznie więc mogą dowolnie konstruować swoje oferty. Efekt jest taki, że ich usługi są bardzo kosztowne i dla własnego bezpieczeństwa finansowego lepiej z nich nie korzystać. Bywa jednak, że zmusza do tego wyjątkowo trudna sytuacja życiowa. Jeśli przymierzasz się do wzięcia pożyczki w parabanku, to koniecznie pamiętaj o swoich prawach oraz o podstawowych zasadach, które mogą Cię uchronić przed finansową katastrofą.
Wbrew obiegowej opinii nie jest tak, że parabank może sobie dowolnie ustalić wysokość oprocentowania pożyczki. Taką firmę także obowiązują konkretne przepisy, w tym przypadku tzw. ustawa antylichwiarska. Zgodnie z nią oprocentowanie pożyczki prywatnej nie może być wyższe niż dwukrotność stopy referencyjnej NBP + 3,5%. Stopę referencyjną zawsze możesz sprawdzić na stronie NBP.
To właśnie te koszty w praktyce mają największy wpływ na ostateczny koszt pożyczki. Jednak i tutaj parabanki muszą się stosować do przepisów. Koszty pozaodsetkowe są limitowane i ich wysokość nie może przekroczyć 25% pożyczonej kwoty + 30%. Oczywiście mówimy tutaj o oprocentowaniu w skali roku.
W tej grupie mieszczą się wszelkie opłaty umowne, np. za spóźnienie w spłacie raty lub wysłanie monitu. Polskie prawo mówi wprost, że prywatny pożyczkodawca może naliczyć maksymalnie dwukrotność stopy referencyjnej NBP oraz dwukrotność stałej marży wynoszącej 5,5%.
Podpisanie umowy z parabankiem nie jest wcale równoznaczne z tym, że nie można się już z niej wycofać. Zgodnie z prawem masz na to 14 dni, nawet jeśli w tym czasie firma pożyczkowa wypłaciła Ci już pieniądze. Umowę możesz wypowiedzieć bez podawania przyczyny i bez żadnych konsekwencji finansowych – oczywiście musisz także zwrócić całą pożyczoną kwotę.
Ważne!
Jeśli jeszcze przed zawarciem umowy firma pożyczkowa pobrała od Ciebie jakąkolwiek opłatę, a ostatecznie nie doszło do podpisania dokumentu, parabank musi Ci niezwłocznie zwrócić wszystkie pieniądze.
Na koniec pamiętaj również, aby przed skorzystaniem z oferty jakiegokolwiek parabanku, sprawdzić czy nie widnieje on na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Taka lista znajduje się na stronie www.knf.org.pl/ostrzezenia.