Kredyt hipoteczny to bardzo poważne zobowiązanie, które będzie ciążyć na Twoim budżecie domowym przez wiele lat. Dlatego do jego zaciągnięcia trzeba się odpowiednio przygotować. Zanim zaciągniesz kredyt mieszkaniowy musisz zrobić kilka rzeczy, które w bezpośredni sposób przełożą się zarówno na atrakcyjność oferty bankowej, jak i Twój komfort życia z długiem. Oto najważniejsze etapy, które powinieneś pokonać.
Oszczędności zawsze warto mieć, a tym bardziej decydując się na zaciągnięcie wieloletniego kredytu hipotecznego. Nie jesteś w stanie przewidzieć przyszłości, dlatego lepiej się zabezpieczyć na różne ewentualności. Niezbędne jest posiadanie poduszki finansowej, która przyda Ci się w najmniej spodziewanym momencie.
Taka poduszka finansowa powinna wynosić minimum trzykrotność Twoich miesięcznych dochodów. Optymalnie będzie zgromadzić sumę odpowiadającą sześciu pensjom. To pozwoli Ci spać spokojnie w razie utraty pracy, przynajmniej przez jakiś czas.
Obecnie nie ma kredytów hipotecznych na 100% wartości zakupu nieruchomości. Musisz więc mieć jakiś wkład własny, aby w ogóle móc myśleć o zaciągnięciu zobowiązania. Większość banków wymaga minimum 20% udziału klienta, jednak im większy wkład własny, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że będziesz musiał wziąć mniejszy kredyt, dzięki czemu rata miesięczna będzie niższa lub też okres kredytowania krótszy.
Zrób to jeszcze zanim zaciągniesz kredyt hipoteczny. Każdy dodatkowy dług będzie Ci bardzo ciążyć, a ponadto obniża on Twoją zdolność kredytową. Spłać kredyt gotówkowy, samochodowy, zlikwiduj debet w koncie, pozbądź się też karty kredytowej. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci zapanować nad domowym budżetem i uniknąć tzw. spirali zadłużenia.
W sieci znajdziesz kalkulatory zdolności kredytowej, które oczywiście są w dużej mierze teoretyczne, ale dadzą Ci jakiś pogląd na Twoją realną sytuację finansową. Uzyskana informacja bardzo Ci się przyda, bo będziesz wiedzieć, czy masz jakiekolwiek szansę na otrzymanie kredytu.
Pamiętaj, że maksymalna zdolność kredytowa nie jest tożsama z tym, ile pieniędzy przyzna Ci bank. Poza tym nigdy nie należy brać kredytu „pod korek” swoich możliwości finansowych, ponieważ wystarczy, że np. dojdą Ci nowe wydatki, aby budżet domowy przestał się dopinać.
Przyznanie kredytu jest wyłącznie dobrą wolą banku i zależy od bardzo wielu czynników, które mogą się różnić między instytucjami. Dlatego nie zakładaj, że pierwszy bank na pewno udzieli Ci finansowania. Procedura ubiegania się o kredyt hipoteczny jest żmudna i czasochłonna, dlatego lepiej nie ryzykować, że zaistnieje konieczność powtórnego przejścia wszystkich etapów w kolejnym banku.
Wszystko, co przed chwilą przeczytałeś, jest podstawą dla każdego kredytobiorcy. Im lepiej przygotujesz się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, tym mniejsze ryzyko, że przez kolejnych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będziesz żyć w ciągłym finansowym stresie.