Przewalutowanie kredytu we frankach — niezbędne informacje

Remigisz Szulc
27.04.2021

Jeszcze do niedawna kredyt we frankach cieszył się dużą popularnością — wiązało się to z jego przeliczeniem, na którego tle inne oferty nie wypadały tak korzystnie. Niestety, sytuacja ta uległa zmianie i wielu kredytobiorców zmuszonych jest do spłacania kwoty nawet kilkukrotnie wyższej od pierwotnie zaciągniętego kredytu. Co o przewalutowaniu kredytu we frankach warto wiedzieć? Podpowiadamy poniżej.

Kredyt we frankach — podstawy 

Rynek usług finansowych jest niezwykle dynamiczny, co zauważyć można na przykładzie korzystania z usług banku w zagranicznej walucie. Problem z kredytami we frankach polega na nagłym wzroście jego notowań. W momencie zawierania umowy oprocentowanie franka szwajcarskiego było nawet dwukrotnie niższe w porównaniu do kredytu zaciągniętego w złotych. Jak takowe zobowiązanie działało? Kredyty te były indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego, co oznacza, że interesant otrzymywał określoną kwotę w polskich złotych, która następnie przeliczana była na franka szwajcarskiego i w tej właśnie walucie dochodziło do spłaty. Więcej na temat tego rodzaju pożyczek oraz ich przewalutowania przeczytać można tutaj: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-gospodarcze/przewalutowanie-kredytu-we-frankach/.

Na czym polega przewalutowanie kredytu we frankach?

Przewalutowanie kredytu jest jedną z opcji wyboru osób, które zaciągnęły zobowiązanie we frankach szwajcarskich. Polega na przeliczeniu kwoty pozostałej do spłaty z franków na złotówki, po kursie walutowym odpowiednim dla chwili przewalutowania. Dzięki temu spłata kredytu frankowego przebiega podobnie do spłaty kredytu, który został zaciągnięty w złotówkach. Warto również wiedzieć, że rozwiązanie to okazuje się opłacalne w momencie, gdy spada wartość CHF, a jednocześnie prognozowany jest wzrost kursu tej waluty. Mówiąc prościej — kredyt warto przewalutować kiedy frank jest tani, ale spodziewamy się, że będzie coraz droższy. 

Czy przewalutowanie kredytu jest opłacalne?

Aby określić, w jakim stopniu rozwiązanie to jest korzystne, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Argumentem przemawiającym za przewalutowaniem jest na pewno możliwość uwolnienia się od ryzyka walutowego. Po dokonaniu tej zmiany kurs franka nie będzie dłużej mieć wpływu na wysokość rat, a kredytobiorca zyskuje przy tym pewność, że kwota zobowiązania nagle nie wzrośnie. Nie jest to jednak takie oczywiste. Należy pamiętać, że przewalutowanie kredytu odbywa się na podstawie aktualnego kursu waluty obcej, a nie kursu z dnia podpisania umowy. Co więcej, bank może domagać się prowizji za dokonanie przewalutowania (jej wysokość zależy od banku — zazwyczaj jest to procentowa wartość kwoty kredytu, np. 1,0%, 1,5%). W przypadku wątpliwości związanych z przewalutowaniem i opłacalnością, czy też jakichkolwiek innych problemów z zakresu prawa finansowego i gospodarczego warto skonsultować się ze specjalistą. 

Co jeśli przewalutowanie okazuje się niemożliwe lub niekorzystne?

Niestety, nie zawsze przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że do czasu całkowitej spłaty będziemy zmuszeni do spłacania zawyżonych rat kredytu. Obniżyć można ją na dwa sposoby. Po pierwsze — warto podjąć się z bankiem negocjacji dotyczących wydłużenia okresu kredytowania. Jeżeli jednak kredyt wzięty był na 30 lub 35 lat, może być to niezwykle trudne lub niewykonalne. Drugim rozwiązaniem jest samodzielny zakup franków po stosunkowo niższym kursie (np. w kantorze internetowym) i spłacanie raty we frankach bezpośrednio na konto kredytu, dzięki czemu mamy możliwość obniżenia raty kredytu nawet o kilkaset złotych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie