Trudności ze spłacaniem rat kredytu – co zrobić w takiej sytuacji?

Krzysztof Jagielski
20.12.2015

Nawet co dziesiąta polska rodzina ma problem z regularnym spłacaniem swoich długów. Chodzi nie tylko o kredyty hipoteczne, ale także pożyczki gotówkowe czy kredyty samochodowe. Problem jest bardzo poważny, bo i konsekwencje zaprzestania spłacania rat mogą skończyć się naprawdę źle. Dlatego tym razem podpowiemy Wam, co zrobić w sytuacji, gdy nie jesteście w stanie regulować swoich zobowiązań względem banków.

Nie masz pieniędzy na spłatę raty? Poinformuj bank!

Najgorszą taktyką, jaką można obrać w tej sytuacji, jest chowanie głowy w piasek i udawanie, że problemu nie ma. Konsekwencje prędzej czy później i tak nas dosięgną, a bank na pewno upomni się o swoje. Dlatego w momencie, gdy brakuje nam pieniędzy na zapłacenie raty, koniecznie trzeba się skontaktować z bankiem i poinformować go o naszych problemach.

Bankowi bardzo zależy na utrzymaniu klienta i na tym, aby nadal spłacał raty (w końcu bank zarabia na odsetkach, a nie na kapitale), dlatego z pewnością – po odpowiednim uargumentowaniu swoich potrzeb – wspólnie wypracujecie dogodne dla obu stron rozwiązanie. Współpraca się opłaca, bo w ten sposób okazujecie dobrą wolę i dowodzicie, że chcecie być rzetelnymi klientami.

Równolegle do negocjacji z bankiem warto oczywiście rozpocząć wdrażanie programu naprawczego dla budżetu domowego. Sprawdźcie, dlaczego brakuje Wam pieniędzy i zacznijcie oszczędzać. Zrezygnujcie z płatnej telewizji, ograniczcie zużycie prądu czy wydatki np. na słodycze. Zawsze warto też zasięgnąć porady prawnika lub doradcy finansowego, który pomoże ustalić źródło problemu.

Rozwiązania dla osób niemogących spłacać dotychczasowych rat kredytu

Skupmy się na realnych możliwościach wyjścia z tej trudnej sytuacji. W toku negocjacji z bankiem z pewnością zostaną Wam zaproponowane alternatywne rozwiązania. Arsenał jest całkiem spory, dlatego jeśli tylko macie dobrą wolę i chcecie uczciwie rozliczyć się z pożyczkodawcą, to będziecie mieli szansę to pokazać.

Obecnie system bankowy proponuje bardzo różne opcje dla osób, które mają trudności ze spłacaniem rat kredytu czy pożyczki. Są to chociażby:

  • Możliwość skonsolidowania kredytów – najczęściej problemy z regulowaniem rat mają osoby, które zaciągnęły wiele kredytów lub pożyczek. W takiej sytuacji warto rozważyć opcję ich skonsolidowania. Oferty tego typu ma praktycznie każdy bank, który po prostu przejmuje na siebie wszystkie zobowiązania klienta, wylicza jedną ratę (mniejszą) i rozkłada okres spłaty na dłuższy czas.
  • Raty malejące? Zmień na stałe – wiele osób zaciągających kredyt hipoteczny decyduje się na model spłacania rat „odwróconych”, czyli przez pierwsze lata naliczana jest wysoka rata, aby pod koniec okresu kredytowania spaść do niskiego poziomu. Jeśli tak jest w Waszym przypadku, wystąpcie do banku z wnioskiem o przeliczenie rat na stałe, o jednakowej wysokości. Wówczas rata będzie niższa, co może być wystarczające dla Waszego budżetu domowego.
  • Obniżenie raty? Możliwe – jeśli będziecie skutecznie negocjować z bankiem, być może uda się Wam wywalczyć obniżenie wysokości raty. Odbędzie się to jednak zawsze kosztem wydłużenia okresu kredytowania.
  • Odpocznij od rat – coraz częściej w ofertach banków pojawia się opcja tzw. wakacji kredytowych. Chodzi o to, że bank na pewien czas może zawiesić nam możliwość spłacania rat – np. na okres 2-3 miesięcy. Jest to dobra opcja, ale tylko w sytuacji, gdy mamy pewność, iż w tym właśnie okresie nasza sytuacja finansowa się poprawi (np. znajdziemy nową, lepiej płatną pracę).

Pamiętajcie – bez względu na przyczynę Waszych trudności ze spłacaniem rat, zawsze trzeba współpracować z wierzycielem i go nie unikać. Problemy mogą być przecież przejściowe, czego oczywiście Wam życzymy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie