Ty też możesz być w bazie BIK!

Krzysztof Jagielski
13.07.2017

Biuro Informacji Kredytowej to gigantyczna baza, w której przechowywane są dane na temat zaciągniętych przez Polaków kredytów. Rejestr jest powszechnie wykorzystywany przez banki w celu weryfikacji słów klienta i sprawdzenia, czy warto mu zaufać. Jeśli osoba starająca się o kredyt ma na swoim koncie jakieś zaległości lub opóźnienia w spłacaniu rat innego zobowiązania, informacja na ten temat na pewno znajdzie się w bazie. Ty też możesz być w BIK, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy!

BIK gromadzi dane nie tylko o kredytobiorcach

W bazie Biura Informacji Kredytowej mogą się też znaleźć osoby, które są współkredytobiorcami, czyli np. małżonkowie. Ponadto BIK przetwarza informacje o gwarantach lub poręczycielach, czego ci ostatni nie zawsze są świadomi.

Dlatego jeśli zamierzasz poręczyć komuś kredyt pamiętaj, że Twoje nazwisko pojawi się w BIK. Jeśli kredytobiorca nie będzie spłacać zobowiązania, odpowiedzialność za to spadnie na Ciebie, a w przyszłości ten epizod może Ci znacznie utrudnić uzyskanie kredytu dla siebie.

Co do zasady do bazy BIK trafiają osoby, które złożyły wniosek o kredyt lub pożyczkę w którymkolwiek banku lub Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej. Warto o tym pamiętać, bo jeśli Biuro odnotuje, że wnioskodawca nie otrzymał finansowania, będzie to działać na jego niekorzyść. Inna instytucja finansowa z pewnością zechce poznać powód odmowy.

Kody terminowości spłat w BIK

Biuro Informacji Kredytowej stosuje znormalizowany system oceny rzetelności każdego klienta, który zaciągnął kredyt lub pożyczkę. Jest to system składający się z cyfr i liter. Dzięki temu bank od razu wie, z jakim klientem ma do czynienia i czy może mu w pełni zaufać, czy też powinien zastosować dodatkowe środki zabezpieczające (np. poręczenie lub wyższy wkład własny klienta).

Oto spis kodów stosowanych w BIK:

0 – oznacza, że rata kredytu została spłacona terminowo lub opóźnienie nie przekroczyło 30 dni,

1 – opóźnienie w spłacie raty wyniosło od 31 do 90 dni,

2- opóźnienie w spłacie raty wyniosło od 91 do 180 dni,

3- opóźnienie w spłacie raty wyniosło powyżej 180 dni,

W – wobec klienta prowadzone jest postępowanie windykacyjne,

E – wobec klienta prowadzone jest postępowanie egzekucyjne,

OD – dług klienta został odzyskany,

U – dług klienta został umorzony przez bank.

Bycie w BIK to nic złego

O ile oczywiście jesteś rzetelnym kredytobiorcą i w terminie spłacasz swoje zobowiązania. Wówczas Twoja historia kredytowa w BIK będzie jak najbardziej pozytywna, a to zadziała na Twoją korzyść w negocjacjach z bankiem – możesz np. zawalczyć o obniżenie marży lub prowizji.

Znacznie gorzej jest wtedy, gdy klient starający się o kredyt nie ma żadnej historii w BIK, ponieważ dla banku jest to osoba zupełnie anonimowa. Dlatego jeśli planujesz wzięcie kredytu, a masz pewność, że nie znajdujesz się w BIK, kup np. sprzęt na raty (zostanie to odnotowane) i szybko spłać swoje zobowiązanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.