Wakacje kredytowe – co powinieneś wiedzieć o tej usłudze?

Remigisz Szulc
04.07.2016

Masz kredyt. Rzetelnie spłacasz raty, ale przychodzi taki miesiąc, gdy brakuje Ci gotówki, bo wypadł jakiś niespodziewany wydatek: awaria samochodu, choroba, okazja na wykupienie tanich wczasów. Co wtedy? Na szczęście większość banków dopuszcza możliwość odroczenia spłaty raty, co potocznie nazywa się wakacjami kredytowymi. Jak skorzystać z takiej usługi? Na co uważać?

Wakacje kredytowe – na czym to polega?

Wakacje kredytowe to tylko nazwa marketingowa. Usługa odroczenia spłaty raty kredytu nie ma bowiem nic wspólnego z tym, czy klient akurat jedzie na wakacje i potrzebuje pieniędzy. Można z niej skorzystać w dowolnej części roku, ale tylko pod warunkiem, że bank dopuszcza taką możliwość w umowie kredytowej. Dlatego jeśli chcesz skorzystać z odroczenia, najpierw zajrzyj do umowy i poszukaj odpowiedniego zapisu.

Warto wiedzieć

Możliwość odroczenia spłaty raty kredytu oferuje większość banków. Jeśli w umowie nie ma takiego zapisu, wówczas warto skontaktować się z bankiem i zapytać, czy mimo wszystko taka usługa jest oferowana.

Najważniejsze jest jednak to, abyś pamiętał, że odroczenie spłaty nie jest jej umorzeniem! Bank nie podaruje Ci tych pieniędzy, po prostu wydłuży okres kredytowania.

Kiedy można skorzystać z wakacji kredytowych?

Informacja na ten temat także powinna znajdować się w umowie kredytowej, ewentualnie w bankowym regulaminie. Z reguły jest tak, że banki oferują odroczenie klientom, którzy zdążyli już spłacić część kredytu i nigdy nie spóźnili się z uiszczeniem raty.

Warto wiedzieć

Część banków oferuje możliwość odroczenia spłaty dopiero po rozliczeniu się z 6 lub 12 rat. Niektóre jednak, szczególnie w czasie promocji pożyczek i kredytów gotówkowych, dają taką możliwość już od dnia podpisania umowy.

Liczba takich odroczeń także jest ograniczona. Z reguły klient, który raz skorzystał z wakacji kredytowych, może złożyć kolejny wniosek dopiero po roku lub po spłaceniu określonej liczby rat.

Ważne

Bank wcale nie musi zgodzić się na odroczenie klientowi spłaty. Takie sytuacje zdarzają się wtedy, gdy instytucja ma podejrzenie, że klient po wakacjach kredytowych nie wróci już do spłacania rat.

Wakacje kredytowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które rzetelnie spłacają swoje zobowiązania, ale faktycznie w danym miesiącu czy kwartale pilnie potrzebują gotówki. Nie jest to jednak sposób na ciągłe radzenie sobie z problemami finansowymi, bo kredyt tak czy inaczej trzeba będzie kiedyś spłacić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie