WIBOR 1M, 3M i 6M – co trzeba o tym wiedzieć?

Marek Szydełko
11.09.2023

WIBOR to wskaźnik referencyjny, który stanowi punkt wyjścia do ustalania oprocentowania kredytów, zarówno konsumpcyjnych, jak samochodowych czy hipotecznych. To WIBOR w głównej mierze decyduje o tym, ile wynosi miesięczna rata – gdy rośnie, to rata również, ale gdy spada, to kredytobiorca poczuje ulgę w portfelu. Jednak nie od razu. Tempo zmian wysokości raty jest uzależnione od tego, czy w naszej umowie kredytowej wpisano WIBOR 1M, 3M czy może 6M. Wyjaśniamy tę różnicę.

WIBOR 1M

To nic innego, jak stawka WIBOR aktualizowana co miesiąc. Jeśli masz w umowie kredytowej WIBOR 1M (rzadkie w przypadku kredytów hipotecznych), to wiedz, że każda decyzja o podwyżce lub obniżce stóp procentowych, będzie mieć odzwierciedlenie w wysokości Twojej kolejnej raty.

WIBOR 3M

Zdecydowanie częściej stosowany wskaźnik, który dominuje w umowach kredytów hipotecznych czy samochodowych. WIBOR 3M to oczywiście wskaźnik aktualizowany z częstotliwością kwartalną. Innymi słowy: wysokość raty może się zmieniać – w górę lub w dół – raz na kwartał, czyli co 3 miesiące.

WIBOR 6M

Domyślasz się już, że chodzi tutaj o wskaźnik aktualizowany co pół roku. Jest to rozwiązanie stosowane wyłącznie w długoterminowych umowach kredytowych, zawieranych na spore kwoty, czyli przede wszystkim w kredytach hipotecznych. Tutaj każda decyzja o zmianie wysokości stóp procentowych będzie mieć odbicie w wysokości raty dopiero po 6 miesiącach od jej ogłoszenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie