Bitcoin i Ethereum – poznaj najważniejsze różnice

Mateusz Nowak
26.09.2024

Bitcoin (BTC) i Etehereum (ETH) to dwie najważniejsze i największe kryptowaluty, które stanowią główne cele inwestycyjne osób próbujących swoich sił na tym bardzo ryzykownym rynku. Zanim zdecydujesz się zainwestować czy to w Bitcoina, czy w Ethereum, dowiedz się czegoś o tych instrumentach i poznaj najważniejsze różnice między nimi, które krótko omawiamy w naszym poradniku.

Zastosowanie

Bitcoin został stworzony w 2009 roku przez anonimowego twórcę (lub grupę twórców) znanego jako Satoshi Nakamoto. Jego głównym celem jest działanie jako cyfrowa waluta i środek przechowywania wartości. Jak wierzą zwolennicy tej technologii, BTC może być alternatywą dla tradycyjnych walut czy nawet dla fizycznego złota. 

Ethereum z kolei zostało uruchomione w 2015 roku przez Vitalika Buterina i innych współzałożycieli. Jest to platforma dla zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i inteligentnych kontraktów. Ethereum umożliwia programistom tworzenie i wdrażanie aplikacji, które działają w sieci blockchain.

Technologia

Sieć Bitcoina koncentruje się na realizacji transakcji i przechowywaniu wartości. Ethereum to bardziej zaawansowana platforma technologiczna, która obsługuje „inteligentne kontrakty”. Może być używana do budowy różnych zdecentralizowanych aplikacji (dApps), takich jak platformy DeFi (zdecentralizowane finanse), gry blockchain, tokeny NFT i wiele innych.

Mechanizm konsensusu

Bitcoin od początku używa mechanizmu konsensusu, tzw. Proof of Work (PoW), który polega na rozwiązywaniu skomplikowanych matematycznych problemów przez tzw. górników w celu zabezpieczenia sieci i potwierdzania transakcji.

Ethereum także rozpoczęło swoją działalność na mechanizmie Proof of Work, ale w 2022 roku przeszło na bardziej efektywny energetycznie mechanizm Proof of Stake (PoS) w ramach aktualizacji Ethereum 2.0.

Liczba jednostek

Bitcoin ma ograniczoną podaż wynoszącą 21 milionów monet, co nadaje mu charakter deflacyjny. Zdaniem zwolenników ego aktywa jest to jedna z największych zalet BTC i argument za tym, aby cena Bitcoina w długim okresie rosła.

Ethereum nie ma określonego limitu podaży ETH, chociaż wprowadzono mechanizmy ograniczające inflację (np. mechanizm spalania części opłat transakcyjnych w aktualizacji EIP-1559).

Szybkość transakcji

Sieć Bitcoina jest bardzo powolna (tzw. czas bloku wynosi około 10 minut) i ma mniejszą przepustowość, co przekłada się na wysokie opłaty transakcyjne. To jedna z pięt achillesowych BTC.

 

Ethereum ma wielokrotnie szybszy czas bloku (około 12-15 sekund) i wyższą przepustowość, chociaż również może doświadczać problemów z przeciążeniem sieci i wysokimi opłatami transakcyjnymi.

Jak widzisz obie kryptowaluty – a w zasadzie stojące za nimi technologie – diametralnie się od siebie różnią, co należy brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie