Nowy na rynku kryptowalut? Jedno, co możemy Ci obiecać, to emocjonalny rollercoaster. Początkujący zawsze ulegają silnym emocjom, co jest zupełnie zrozumiałe. W końcu mówimy tutaj o aktywach, których notowania w ciągu jednego dnia potrafią się wahać nawet o kilkadziesiąt procent w jedną i drugą stronę. Na Twoje emocje największy wpływ będą mieć FUD oraz FOMO, dlatego wypada, abyś wiedział, co kryje się pod tymi terminami. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.
FUD, czyli „fear, uncertainty, and doubt”, to w wolnym tłumaczeniu strach i wątpliwości przed czymś, co jest niepotwierdzone, czyli po prostu przed plotką. To znany od wielu lat mechanizm wywoływania paniki na rynkach finansowych, po który sięgają wielkie fundusze inwestycyjne, rządy czy po prostu tzw. Rynek (kimkolwiek jest).
Zjawisko FUD szczególnie mocno i często uderza w branżę kryptowalut. Przykładowo: na jakimś portalu finansowym czy na Twitterze pojawiła się informacja, że prezydent USA chce zakazać Bitcoina. Inwestorzy reagują na to paniką, notowania najważniejszej kryptowaluty gwałtownie spadają, po czym pojawia się sprostowanie, że w zasadzie chodziło o to, że prezydent chce tylko uregulować kwestię walut cyfrowych w USA. Efekt? Notowania znów szybko rosną. Ci, którzy rozsiali FUD lub wiedzieli o tym wcześniej zdążyli się obkupić „w dołku” i zarobią gigantyczne pieniądze sprzedając swoje aktywa na kolejnej górce. Tak to właśnie działa.
FOMO to równie istotne zjawisko, które znacznie częściej daje się we znaki niedoświadczonym inwestorom. FOMO, czyli „fear of missing out”, to strach przed przegapieniem okazji. Udziela się on wtedy, gdy np. notowania jakiejś kryptowaluty gwałtownie rosną, a początkujący inwestor nie chce „zostać na peronie” i również kupuje aktywo za ostatnie oszczędności – zwykle trafiając na tzw. górkę.
Później oczywiście przychodzi odreagowanie, czyli korekta, notowania spadają, a przerażony „świeżak” może tylko obserwować potężny minus na swoim saldzie inwstycyjnym.
Zarówno FUD, jak i FOMO to największe zagrożenia czyhające na inwestorów – nie tylko na rynku kryptowalut. Dopóki nie poradzisz sobie z emocjami i przestaniesz ulegać tym formom manipulacji, dopóty nie będziesz w stanie konsekwentnie realizować strategii inwestycyjnej. Spokojnie, wszystko przyjdzie z czasem i z… doświadczeniem, niestety często dość bolesnym.