Jak długo trzymać kupione kryptowaluty?

Marek Szydełko
17.11.2020

Kryptowaluty są bardzo specyficznymi instrumentami inwestycyjnymi. Wciąż budzą wiele kontrowersji, ale z drugiej strony ich ogromna popularność sprawia, że należy je traktować, jako „normalne” aktywo finansowe. Istnieją różne metody zarabiania na kryptowalutach. Jedną z nich jest tzw. HODL-owanie, czyli trzymanie ich w portfelu do czasu gwałtownego wzrostu wartości (formowania się bańki spekulacyjnej). Jak długo powinieneś zatem trzymać swoje kryptowaluty? Kilka podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Obierz strategię

Nikt nie podejmie tej decyzji za Ciebie. Inwestując w kryptowaluty musisz mieć jakąś strategię i konsekwentnie się jej trzymać – oczywiście pod warunkiem, że została dobrze przemyślana. Fajnie sprawdza się tutaj zasada, że na samym początku ustalamy sobie oczekiwaną stopę zwrotu z inwestycji. Gdy już ją osiągniesz, sprzedajesz waluty cyfrowe, nie oglądając się na zachowanie rynku.

Sprzedaj, gdy puszczają Ci nerwy

Inwestowanie w kryptowaluty, podobnie jak w inne aktywa, zawsze wiążę się z ryzykiem. Nie jest to dobry kierunek dla osób o słabych nerwach, które nie akceptują strat i nie mogą patrzeć, jak ich portfel chudnie w oczach. Jeśli już kupiłeś kryptowaluty, ale z każdym dniem ich wartość jest coraz niższa i zaczynasz przez to tracić głowę, to zastosuj taktykę cięcia strat. Sprzedaj i zapomnij – tak będzie lepiej dla Twoich nerwów.

Kieruj się fundamentami

Zakładamy, że kupiłeś konkretne kryptowaluty z jakiegoś powodu. Prawdopodobnie prześledziłeś ich historię, sprawdziłeś sobie poprzednie najwyższe notowania i uznałeś, że dana waluta jest dla Ciebie idealna. W takim razie nie powinieneś martwić się chwilowymi wahaniami kursu, co jest zupełnie normalne.

Jeśli wierzysz w zakupione coiny, rozumiesz projekty, jakie za nimi stoją i wiesz, że dana waluta ma solidne fundamenty, to trzymaj ją ttak długo, aż uzyskasz satysfakcjonującą Cię stopę zwrotu. Najlepiej przestań śledzić notowania i poczekaj, aż na rynku zapanuje duży ruch zwiastujący formowanie się bańki spekulacyjnej.

Obserwuj trendy

Dobrym prognostykiem dla czasu trzymania kryptowalut jest aktualna sytuacja na światowych rynkach finansowych. Widząc, że banki centralne poszczególnych krajów bez opamiętania drukują pieniądze, można w ciemno zakładać wzrost inflacji. To z kolei zawsze zmusza inwestorów do poszukania jakichś aktywów, które są na inflację odporne – mogą to być metale szlachetne lub właśnie waluty cyfrowe. W takim otoczeniu makroekonomicznym dalsze trzymanie kryptowalut w portfelu ma sens.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie