Jak długo trzymać swoje kryptowaluty?

Mariusz Siwko
27.05.2021

Jeśli prześledzimy notowania najpopularniejszych walut cyfrowych na przestrzeni ostatnich lat, to wyciągniemy z tego prosty wniosek: ten, kto trzymał swoje aktywa przez długi czas, ten na pewno na nich nie stracił, a wręcz sporo zyskał. Osoby dopiero wchodzące na ten rynek mogą się jednak zastanawiać, czy rzeczywiście nadal warto długo hodlować krypto. Nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie, ale możesz obrać własną strategię dzięki naszym wskazówkom.

Zainwestuj tyle, ile możesz zamrozić na lata

Tutaj sprawa jest dość prosta. Jeśli odrobiłeś lekcję z inwestowania w kryptowaluty i włożyłeś w ten rynek tylko taką kwotę, jaka nie robi na Tobie wielkiego wrażenia, to ze spokojem możesz trzymać swoje coiny latami. Zwłaszcza, że w ujęciu historycznym ta taktyka zawsze się sprawdzała.

Przykładowo: jeśli nie zauważyłbyś zniknięcia 5000 złotych z Twojego konta i wiesz, że nie będziesz potrzebować tej kwoty w jakimś nieokreślonym czasie, to może za nią kupić dobre kryptowaluty (mające fundamenty) i po prostu o nich zapomnieć. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pozwala Ci ze spokojem reagować na informacje o krachu, gwałtownym spadku notowań czy wprost przeciwnie – trwającej hossie.

Rozważ inwestycję z myślą o odległej przyszłości

Coraz więcej osób zaczyna traktować kryptowaluty w kategorii swojego zabezpieczenia emerytalnego. Jest to dość odważne podejście, ale biorąc pod uwagę politykę banków centralnych i niszczenie tradycyjnego pieniądza może się ono okazać strzałem w dziesiątkę. Tutaj jednak znów kłania się pytanie: czy zainwestowałeś tyle, ile możesz stracić?

Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby trzymać swoje kryptowaluty przez dekadę lub nawet dłużej, licząc na to, że kiedyś zysk z ich sprzedaży pozwoli Ci wygodnie żyć na emeryturze czy np. sfinansować dzieciom dobry start w dorosłość.

Zwróć uwagę na cykliczność rynku

Rynek kryptowalut jest akurat wybitnie cykliczny. Oznacza to, że pewne wydarzenia mają na nim miejsce z zadziwiającą regularnością. W dużym przybliżeniu można napisać, że cykle wyznaczają tzw. halvingi, czyli przepołowienie nagrody za wydobycie bloku Bitcoina. Ma to miejsce raz na cztery lata i historycznie po każdym halvingu wchodziliśmy w okres dynamicznej hossy.

Jeśli ufasz cyklom i dostrzegasz je na rynku krypto, to możesz się kierować tym kryterium przy określaniu długości swojej inwestycji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie