Zakupioną kryptowalutę trzeba gdzieś przechowywać, w oczekiwaniu na wzrost jej wartości. Nierozsądnie jest trzymać ją po prostu na giełdzie, ponieważ zawsze istnieje ryzyko jej upadku i zniknięcia z rynku, oczywiście wraz z cyfrowymi monetami użytkowników (takie sytuacje już się zdarzały). Dlatego każdy inwestor powinien założyć dla siebie tzw. portfel kryptowalut. Do wyboru mamy kilka rozwiązań – krótko opisujemy każde z nich.
Portfel desktopowy
Jest to program instalowany na dysku komputera, w którym można relatywnie bezpiecznie trzymać posiadane kryptowaluty w postaci zapisanego ciągu znaków. Z poziomu portfela można również dokonywać sprzedaży cyfrowych monet. Zaletą rozwiązania jest dostępność i łatwa obsługa. Wadą: dość niski poziom bezpieczeństwa (ryzyko włamania na komputer i zyskania dostępu do kryptowalut przez nieuprawnioną osobę).
Portfel mobilny
Odpowiednik portfela desktopowego, z tą różnicą, że korzystamy z niego na swoim urządzeniu mobilnym – najczęściej smartfonie. Jest mnóstwo aplikacji do przechowywania walut cyfrowych. To rozwiązanie można polecić tzw. traderom, czyli osobom, które właściwie codziennie handlują na rynku kryptowalut i muszą mieć stały dostęp do swojego portfela.
Portfel online
Rozwiązanie najwygodniejsze, ale jednocześnie najmniej bezpieczne. Portfel online to usługa uruchomiona w chmurze obliczeniowej. Przechowując w niej swoje kryptowaluty można mieć do nich dostęp w każdym miejscu na świecie – wystarczy połączenie z Internetem. Z drugiej strony pełną kontrolę nad zasobami użytkowników ma dostawca usługi, co samo w sobie jest skrajnie niebezpieczne.
Portfel papierowy
Rozwiązanie popularne wśród inwestorów dbających o bezpieczeństwo swoich zasobów. Portfel papierowy to po prostu wydruk zawierający zaszyfrowany kod danej kryptowaluty (coraz częściej w postaci kodu QR). Jest to względnie bezpieczna opcja, ale tylko pod warunkiem, że wydruki są przechowywane np. w sejfie i chronione przed zniszczeniem.
Warto wiedzieć
Dobrą alternatywą dla portfeli papierowych są portfele stalowe – w tym przypadku dane dostępowe do waluty cyfrowej wybija się na specjalnej metalowej płytce.
Portfel sprzętowy
Właściwie jedyną wadą takiego portfela jest fakt, że trzeba za niego zapłacić (kilkaset złotych). Jednak podchodząc poważnie do swoich inwestycji w długim horyzoncie czasowym, zdecydowanie warto ponieść ten wydatek. Portfel sprzętowy gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ przechowuje kryptowaluty offline – podłączamy go do sieci tylko w celu dodania nowych monet czy sprzedaży swoich zasobów.
Więcej o zaletach i wadach sprzętowych portfeli kryptowalut przeczytasz w osobnym poradniku na naszym portalu.