Rynek kryptowalut wciąż nie budzi powszechnego zaufania i trudno się dziwić, skoro regularnie dochodzi na nim do ewidentnych oszustw. Poważnym problemem z punktu widzenia inwestorów, a przede wszystkim spekulantów jest SCAM. Mówimy tutaj o projektach, które na pierwszy rzut oka wydają się być bardzo atrakcyjne i godne zainwestowania, natomiast w rzeczywistości niemających żadnej wartości i stworzonych tylko w celu wyłudzenia pieniędzy. Jak nie dać się na to nabrać? Wykorzystaj nasze wskazówki.
Jednym z najnowszych oszustw na rynku kryptowalut jest (był) projekt SQUID. Ten token został wypuszczony na rynek w odpowiedzi na gigantyczną popularność koreańskiego serialu „Squid Game”. Wielu spekulantów dosłownie rzuciło się na kryptowalutę i zainwestowało w nią mnóstwo pieniędzy, co pozwoliło w krótkim czasie wywindować notowania do poziomu – uwaga – ponad 11 tys. zł za token.
Szybko jednak okazało się, że SQUID to zwykły SCAM. Cena kryptowaluty spadła praktycznie do zera w ciągu chwili, kiedy jej twórcy postanowili spieniężyć swoje tokeny po wysokiej cenie, nie dając jednocześnie takiej możliwości innym posiadaczom.
Nie byłoby życiowych dramatów, gdyby osoby kupujące ten i wiele innych podobnych tokenów najpierw sprawdziły, w co właściwie inwestują swoje pieniądze. Projekty typu SCAM mają to do siebie, że nic za nimi nie stoi – nie mają żadnej użyteczności, powstały tylko dla zabawy lub w celu spekulacji. Dlatego zanim kupisz jakikolwiek token najpierw ustal, czy został opublikowany tzw. white paper, czyli w dużym uproszczeniu – założenia projektu.
Charakterystyczne dla projektów typu SCAM jest to, że właściciele tokenów mają olbrzymie problemy z tym, aby je sprzedać – czasami, jak w przypadku SQUID, jest to wręcz niemożliwe. Wynika to głównie z ograniczonej płynności, ale także z faktu, iż dana kryptowaluta po osiągnięciu wysokiej ceny nie budzi zainteresowania większych graczy (ci wiedzą, że to musi być SCAM).
Dlatego chcąc uniknąć utraty dużej ilości pieniędzy kup tylko niewielką liczbę interesujących Cię tokenów, a następnie spróbuj je sprzedać na giełdzie, na której dany projekt jest oferowany. Jeśli zauważysz, że brakuje zainteresowania, to pomyśl, co by się stało, gdybyś musiał sprzedać np. 1000 razy więcej tokenów.