Ruchomości domowe – czym są?

Jerzy Biernacki
14.01.2025

Zawierając polisę ubezpieczenia domu czy mieszkania, zawsze należy określić preferowaną sumę ubezpieczenia ruchomości domowych. Wiele osób ma z tym problem, ponieważ nie do końca wie, co właściwie zalicza się do tej kategorii. Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Czym są ruchomości domowe?

Najłatwiejsza definicja to: ruchomościami domowymi są wszelkie przedmioty znajdujące się w domu lub mieszkaniu, które nie są trwale związane z konstrukcją budynku i mogą zostać z niego łatwo usunięte, np. podczas włamania.

Dobra polisa majątkowa musi obejmować ochroną mienie ruchome przed różnymi zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar, zalanie, kradzież czy dewastacja. Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela określa suma ubezpieczenia, np. 20 tys. zł.

Przykłady ruchomości domowych

Do kategorii ruchomości domowych zaliczymy w zasadzie wszystko, co tylko gromadzimy w domu czy w mieszkaniu, by wymienić tylko:

  • Meble (np. kanapy, stoły, krzesła, szafy wolnostojące),
  • Sprzęt AGD i RTV (np. lodówki, pralki, telewizory, komputery),
  • Dekoracje i dodatki (np. obrazy, zasłony, dywany),
  • Biżuterię, zegarki, pieniądze (zwykle do limitu określonego w polisie),
  • Sprzęt sportowy i rekreacyjny,
  • Narzędzia, drobny sprzęt do użytku domowego.

Co ważne, zwykle z grupy ruchomości domowych wykluczone są antyki, dzieła sztuki, złoto inwestycyjne czy duże ilości gotówki, które można ubezpieczyć osobno.

Zakres ochrony

W ramach polisy majątkowej można objąć ruchomości domowe ochroną od różnych czynników ryzyka, nie tylko od kradzieży z włamaniem, ale też ognia, zalania, przepięcia elektrycznego czy wandalizmu. Należy bardzo dokładnie zapoznać się z zapisami umowy, aby mieć pewność, że nasze mienie jest dobrze zabezpieczone na wypadek takich zdarzeń.

Trzeba przy tym zwrócić uwagę na tzw. wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, np. w przypadku zaniedbania obowiązku zabezpieczenia drzwi lub okien.

Suma ubezpieczenia

Zawierając umowę należy dokładnie określić wartość posiadanych ruchomości, aby uniknąć tzw. niedoubezpieczenia lub nadpłaty składki. Warto wziąć pod uwagę zmiany cech posiadanych przedmiotów w czasie, aby mieć pewność, że w razie szkody wypłacona kwota pozwoli na odtworzenie składników majątku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie