Sprzedałeś Bitcoina z zyskiem: co dalej?

Mariusz Siwko
21.01.2021

Inwestorzy kryptowalutowi dzielą się na dwa główne obozy: trader’ów oraz hodler’ów. Ci pierwsi aktywnie handlują swoimi aktywami, polując na dołki i sprzedając na górkach. Druga grupa kupuje Bitcoina czy inne waluty cyfrowe, a następnie przechowuje je tak długo, aż nie uzna, że to najlepszy czas na sprzedaż (zwykle następuje to w okresie bańki spekulacyjnej). Jeśli sam niedawno sprzedałeś swojego pierwszego Bitcoina z zyskiem, to gratulujemy. Przy okazji też podpowiadamy, co warto zrobić dalej. Oto kilka propozycji.

Czekaj na dołek

Skoro już raz udało Ci się dobrze zarobić na Bitcoinie, to dlaczego nie miałbyś spróbować tego powtórzyć? Dla wielu osób kryptowaluty okazały się być najlepszą inwestycją w życiu, dlatego nawet po zyskownej sprzedaży Bitcoina chcą go możliwie jak najszybciej odkupić. Polowanie na dołek może trochę potrwać i warto się tutaj uzbroić w cierpliwość, bo nawet po pęknięciu bańki spekulacyjnej cena tego aktywa nie leci na łeb, na szyję w ciągu kilku dni – proces ten może trwać kilka miesięcy.

Tak czy inaczej niezłym pomysłem będzie ponowny zakup Bitcoina za taką samą cenę, za jaką kupiłeś go ostatnim razem. Dzięki temu zachowasz cały zysk ze sprzedaży, a ponownie zainwestujesz jedynie kapitał.

Rada

Oczywiście takie rozwiązanie ma sens tylko wtedy, gdy nadal wierzysz w potencjał króla kryptowalut.

Kup inne kryptowaluty

Wielu posiadaczy kryptowalut powtarza schemat, który polega na tym, że sprzedają z dużym zyskiem Bitcoina po tym, jak ten kończy swój rajd cenowy, a następnie „przeskakują” na tzw. altcoiny – czyli np. Ethereum, Litecoina, Dasha, Ripple, Monero etc.

Doświadczenie wyniesione z poprzednich baniek spekulacyjnych na rynku kryptowalut pokazuje, że altcoiny naśladują króla kryptowalut, ale z opóźnionym zapłonem. Ich prawdziwy rajd zaczyna się w momencie, gdy zainteresowanie Bitcoinem zaczyna spadać. Przenosząc kapitał na rynek altcoinów możesz więc ponownie zarobić – choć oczywiście wiąże się to z wysokim ryzykiem straty.

Zmień rynek

Mamy na myśli całkowite odejście z rynku kryptowalut na inny rynek inwestycyjny – na przykład giełdę, nieruchomości, surowce, metale szlachetne etc. Tę wskazówkę powinni szczególnie intensywnie przeanalizować inwestorzy, którzy mają dość dużych wahań kursowych i chcą ograniczyć ryzyko.

Uwaga

Sprzedając Bitcoina lub inne kryptowaluty nie zapomnij rozliczyć się z podatku od kryptowalut, który wynosi 19%. Możesz to zrobić w łatwy i prosty sposób z aplikacją Cryptiony: https://cryptiony.com.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie