Inwestując na rynku kryptowalut musisz zapoznać się z pojęciem stablecoinów, spośród których najpopularniejszym wyborem jest Tether (USDT). To kryptowaluta, która w założeniu ma utrzymać stabilną wartość i odwzorowywać cenę dolara amerykańskiego. Tether, wprowadzony na rynek w 2014 roku przez firmę Tether Limited, jest globalnym narzędziem handlu na rynku aktywów cyfrowych i jednym z jego filarów.
Tether jest powiązany z wartością dolara amerykańskiego w stosunku 1:1, co oznacza (przynajmniej w teorii), że jeden USDT powinien zawsze być równy jednemu dolarowi. Aby utrzymać tę zależność, wydawca Tethera deklaruje, że każdy token USDT posiada adekwatne pokrycie w rezerwach finansowych, takich jak depozyty bankowe w dolarach, krótkoterminowe papiery wartościowe czy obligacje.
W praktyce jednak te deklaracje są podważane, a funkcjonowanie sieci Tethera budzi ogromne kontrowersje. W przeszłości zdarzało się już, że wartość tokenu drastycznie spadała w stosunku do dolara. Z kolei brak pełnej transparentności sprawia, że coraz więcej giełd wycofuje się z handlu do Tethera.
Podstawowym zastosowaniem jest handel na giełdach kryptowalut. Dzięki teoretycznie stabilnej wartości, Tether jest często używany jako alternatywa dla tradycyjnych walut podczas handlu kryptowalutami. Pozwala to na szybkie sprzedawanie i kupowanie aktywów, bez konieczności każdorazowego oczekiwania na dojście przelewu z konta bankowego.
USDT umożliwia również szybkie i tanie przesyłanie pieniędzy na całym świecie, omijając tradycyjne systemy bankowe. W dodatku w wielu krajach, również w Polsce (na moment pisania tego artykułu), prawo zezwala na sprzedaż aktywów cyfrowych za stablecoiny bez obowiązku zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Taki obowiązek powstaje dopiero w momencie spieniężenia np. posiadanych Tetherów za waluty tradycyjne.
Dodajmy, że Tether nie jest jedynym stablecoinem, choć bez wątpienia najczęściej wybieranym. Istnieją dla niego alternatywy, jak chociażby USD Coin (USDC) czy Binance USD (BUSD).