Zalety i wady portfeli sprzętowych do przechowywania kryptowalut

Antoni Kwapisz
09.03.2020

Portfele sprzętowe są zdecydowanie najlepszą opcją dla inwestorów, którzy planują dłuższe przechowywanie walut cyfrowych z myślą o zarobieniu w okresie hossy. Może to trwać kilka miesięcy, ale równie dobrze wiele lat. W przypadku inwestycji o tak długim horyzoncie czasowym, kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo. Trzymanie kryptowalut w portfelu cyfrowym je zapewnia, a już szczególnie na tle innych metod. Nie jest to natomiast rozwiązanie idealne, z czego także warto sobie zdawać sprawę. W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze zalety i wady portfeli sprzętowych do przechowywania kryptowalut.

Czym jest portfel sprzętowy?

Mówimy tutaj o urządzeniu, w którego pamięci zapisuje się ciągi znaków odpowiadające konkretnym kryptowalutom. Najczęściej portfel posiada już dedykowane aplikacje np. do przechowywania Bitcoina, Ethereum czy Litecoina. Z wyglądu przypomina zwykły pendrive – po podłączeniu go do komputera za pośrednictwem portu USB możemy już dowolnie zarządzać cyfrowymi monetami. Oczywiście dostęp do portfela jest zabezpieczony hasłem lub PIN-em. W przypadku jego zgubienia będzie można odzyskać swoje waluty podając tzw. seed-y, czyli kilkanaście lub kilkadziesiąt kombinacji znaków (zwykle ustalonych wcześniej wyrazów).

Uwaga!

Kartki z zapisanymi seedami należy przechowywać w bardzo bezpiecznym miejscu i nie udostępniać ich nikomu niepowołanemu. Po utracie seedów odzyskanie dostępu do portfela i zgromadzonych na nim kryptowalut będzie niemożliwe.

Zalety portfeli sprzętowych

Podstawową i w zasadzie decydującą zaletą tego typu portfeli jest bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Ponieważ waluty są przechowywane offline, nie ma ryzyka, że dostęp do nich uzyska np. haker. Jedyne zagrożenie stanowi sam użytkowników, który może zapomnieć hasła/PIN-u i dodatkowo zgubić wspomniane wcześniej seedy.

Najważniejsze zalety:

  • Wysoki poziom bezpieczeństwa (najwyższy spośród wszystkich rodzajów portfeli)
  • Można w nim przechowywać duże ilości walut cyfrowych
  • Bardzo łatwa obsługa po opanowaniu jej podstaw
  • Po zgubieniu portfela nadal można odzyskać cyfrowe waluty podając seedy
  • Są odporne na wirusy, malware czy spyware

Wady portfeli sprzętowych

Trzeba to jasno napisać: obecnie nie ma bezpieczniejszej metody przechowywania kryptowalut. Pomimo tego można wyróżnić kilka wad portfeli sprzętowych, które jednak nie podważają sensu zakupu urządzenia.

Najważniejsze wady:

  • Dość wysoka cena zakupu (od około 300 złotych)
  • Portfel należy przechowywać w bezpiecznym miejscu (czyli np. zainwestować w sejf)
  • Dość mocno ogranicza swobodę w dysponowaniu walutami – trzeba go mieć przy sobie, by móc np. dokonać sprzedaży
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie