10 sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Bez trudu, bez zaciskania pasa, za to z gwarancją sukcesu

Antoni Kwapisz
11.01.2016

Polacy lubią narzekać, szczególnie oficjalnie, nie dziwi więc, że ponad połowa z nas deklaruje kompletny brak oszczędności na koncie. Powód? Nie mamy z czego odkładać. Tak przynajmniej twierdzimy. Prawda jest jednak dużo bardziej brutalna. Większość z nas mogłaby oszczędzać, gdyby tylko chciała i potrafiła. To nie jest wcale trudne. Mamy 10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie pieniędzy, co nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku, a jedynie rozsądnego podejścia do życia.

  1. Rób listę zakupów – bardzo prosty i sprawdzony sposób na to, aby przestać wydawać majątek na rzeczy, których nie potrzebujesz. Przypomnij sobie, jak często bezwiednie krążysz między półkami zastanawiając się, co musisz kupić? W efekcie kupujesz na zapas lub to, co w rzeczywistości nie jest Ci potrzebne. Mając listę nie tylko szybciej wyjdziesz z zapchanego sklepu, ale także wydasz zdecydowanie mniej.
  2. Nie rób zapasów – sprawdź, ile sklepów, w tym dyskontów i hipermarketów, znajduje się w odległości kilkuset metrów od Twojego mieszkania czy domu. Sporo, prawda? W takim razie naprawdę nie ma żadnego uzasadnienia dla robienia zapasów, kupowania mnóstwa żywności, która przecież szybko się psuje, a w konsekwencji ląduje w koszu. Zabrakło cukru? Zrób sobie spacer do sklepu – dla zdrowia i komfortu w portfelu.
  3. Skończ z marnowaniem prądu – gdyby tak spojrzeć z boku na nasze domowe przyzwyczajenia związane z używaniem urządzeń elektrycznych, to można by dojść do wniosku, że jesteśmy bardzo bogatym narodem. Włączone światło w pustych pomieszczeniach, telewizor, którego nikt nie ogląda, włączone komputery, radia, a to wszystko oczywiście przy górnym świetle emitowanym przez najmocniejsze możliwe żarówki. Marnujemy prąd do granic możliwości, a wystarczy krótkie szkolenie z rozsądku, aby co miesiąc w przeciętnym portfelu zostawało co najmniej kilkanaście złotych.
  4. Zrezygnuj z płatnej telewizji – marnujesz tylko na nią czas, zdrowie (bo się nie ruszasz), a do tego oczywiście pieniądze. Ile wydajesz na abonament? Od 50 do 100 złotych miesięcznie? To pomyśl, że ta kwota mogłaby wędrować co miesiąc na konto i pomóc Ci w budowaniu zabezpieczenia finansowego.
  5. Zrezygnuj z płatnych usług bankowych – oczywiście coraz trudniej jest znaleźć darmowe konto bankowe, ale przynajmniej warto poszukać takiego, którego utrzymanie nie będzie absurdalnie drogie. W dobie tak dużej konkurencji na rynku usług bankowych naprawdę trudno zrozumieć sens płacenia 15-20 złotych za prowadzenie konta osobistego.
  6. Kupuj w większych opakowaniach – dotyczy to wszelkich środków chemicznych. Dużo bardziej opłaca się kupić np. 5-litrowy płyn do naczyń niż 1-litrowy. Owszem, takie butle trzeba gdzieś przechowywać, ale efekt ekonomiczny naprawdę będzie odczuwalny. Na początku zainwestujesz, a później przez kilka miesięcy nie będziesz wydawać sporych kwot na małe opakowania. Ten sposób działa też w przypadku wody butelkowanej.
  7. Daj sobie spokój z używkami – wszystko jest dla ludzi, ale nie na wszystko ludzi stać. Trzeba być naprawdę majętnym człowiekiem, aby dziś wciąż palić papierosy. Paczka jest tak droga, że nałogowiec miesięcznie wyda na tę wątpliwą przyjemność nawet 300 złotych! Nie trzeba chyba nawet wspominać o korzyściach zdrowotnych płynących z podjęcia decyzji o rzuceniu palenia.
  8. Zoptymalizuj koszt mediów – naprawdę można oszczędzić sporo pieniędzy na wszystkim, z czego codziennie korzystasz. Prąd? Sprawdź, czy nie opłaca Ci się przejście na system dwutaryfowy. Woda? Nie sądzisz, że prysznic jest wygodniejszy od wanny? Może pomyślisz o zmywarce, która znacznie oszczędza wodę i ułatwia życie? Telefon? Stacjonarny to dziś naprawdę zbędny wydatek, a komórkowy będzie znacznie tańszy, jeśli wybierzesz abonament lub ofertą na kartę dopasowaną do realnych potrzeb. Koniecznie sprawdź też, czy Twój dostawca Internetu nie jest zbyt chciwy i czy w okolicy nie działa inny, tańszy.
  9. Kup sobie rower – w Polsce przynajmniej przez 6 miesięcy w roku można bez problemu korzystać z roweru i dojeżdżać nim do pracy czy szkoły. Oczywiście wymaga to wysiłku i nie dla każdego będzie komfortowe, ale korzyści finansowe z odstawienia auta na kilka miesięcy są naprawdę niebagatelne.
  10. Odkładaj drobne – kup sobie puszkę na drobniaki i wrzucaj do niej wszystkie monety, które znajdą się w Twoim portfelu. Policz pieniądze dopiero po kilku miesiącach i wówczas sam zobaczysz, że z drobnych sum biorą się spore oszczędności. Uzbieraną kwotę wpłać na konto oszczędnościowe lub po prostu kup sobie coś, na co masz ochotę – wówczas nie wydasz na to bieżących środków.

Proste? Jasne, że tak. Zwróć uwagę, że żaden z tych sposobów nie wymaga od Ciebie zmiany pracy lub znalezienia dodatkowej. Pieniądze pojawią się same, bo tak naprawdę je masz, tylko niepotrzebnie marnujesz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie