Bankowość elektroniczna – czy moje pieniądze są bezpieczne?

Marek Szydełko
16.09.2016

Szybki dostęp do rachunku bankowego za pomocą komputera czy smartfona to dziś norma. Warto wiedzieć, jak korzystać z bankowości elektronicznej, by pieniądze były bezpieczne. Okazuje się, że w kwestiach bezpieczeństwa bardzo wiele zależy od przyzwyczajeń użytkowników bankowości elektronicznej.

Dzięki bankowości elektronicznej można w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca na świecie sprawdzić m.in. saldo rachunku bankowego, zlecić przelew lub zweryfikować wykonane operacje. Choć banki przywiązują bardzo dużą uwagę do stosowanych zabezpieczeń, wielu klientów zastanawia się, czy ich pieniądze na pewno są bezpieczne. Oto podstawowe zasady, których przestrzeganie uchroni m.in. przed zainfekowaniem programem szpiegującym urządzenia, z którego używasz do płatności, czy przed wyprowadzeniem pieniędzy z Twojego rachunku bankowego.

Dowiedz się więcej o bankowości elektronicznej w serwisie Raiffeisen Polbank.

Z jakich urządzeń korzystasz?

Korzystając z bankowości elektronicznej musisz zwrócić uwagę na sprzęt, za pośrednictwem którego logujesz się do swojego konta w banku. Aby uchronić się przed oszustwem, powinieneś używać wyłącznie zaufanych komputerów i smartfonów. Unikaj zatem sprawdzania choćby salda rachunku za pośrednictwem urządzeń, do których dostęp ma więcej osób niż Ty i Twoi najbliżsi.

Korzystanie z zaufanego komputera jest rozsądnym rozwiązaniem, ale nie gwarantuje jeszcze pełnego bezpieczeństwa. Równie ważne jest, by zainstalować sprawdzony program antywirusowy i zadbać o jego aktualizację. Należy też regularnie uruchamiać programy wykrywające oprogramowanie szpiegujące.

Jak poprawnie logować się do banku?

Jeżeli chcesz, by Twoje pieniądze były bezpieczne, koniecznie musisz zwrócić uwagę, czy w trakcie logowania się do banku korzystasz z połączenia szyfrowanego. W trakcie takiego połączenia na pasku adresu powinien wyświetlić się symbol zamkniętej kłódki, a adres strony powinien zaczynać się od „https”, a nie od „http”.

Wpisanie nazwy banku do wyszukiwarki, a następnie kliknięcie w jeden z pierwszych linków, nie jest rozsądne. Bezpieczniejsze jest ręczne wpisanie adresu banku. W ten sposób sprawdzisz również, czy połączenie nie zostało przekierowane.

Zanim wykonasz transakcję

Po zalogowaniu się na konto nie powinieneś od razu przystępować do zlecenia, np. przelewu. Wyrób w sobie nawyk sprawdzania daty ostatniego logowania. Warto taka datę zapisać sobie w notesie. Sprawdź również, czy zgadza się stan salda rachunku. Dzięki wykonaniu tych czynności upewnisz się, że dostęp do rachunku bankowego masz rzeczywiście wyłącznie Ty.

Banki korzystają z różnych zabezpieczeń, by zagwarantować bezpieczeństwo swoim klientom. Często spotykanym rozwiązaniem jest potwierdzanie dyspozycji wydanych przez klienta kodem, który zostaje wysłany SMS-em. Zanim wpiszesz kod, który otrzymałeś, sprawdź, czy zgadza się numer rachunku i dane adresata.

Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania

Cyklicznie otrzymujesz od banku wiadomości na adres mailowy? A może bank informuje Cię o nowościach, wysyłając SMS-y? Jeżeli ich treść będzie dla Ciebie niezrozumiała lub wyda Ci się podejrzana, skontaktuj się z pracownikami banku. Pamiętaj, że bank dysponuje Twoimi danymi i nigdy nie żąda ich ponownego podania.

Oszuści wymyślają coraz nowsze sposoby, aby uzyskać dane do rachunków bankowych poszczególnych klientów. Mimo stosowanych przez bank zabezpieczeń, w dużej mierze to właśnie Ty masz wpływ na bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Stosując powyższe rozwiązania i mając zawsze na uwadze zasadę ograniczonego zaufania, możesz skutecznie uchronić się przed utratą oszczędności.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie