Co roku, zwykle w okolicach przełomu lutego i marca, w Polsce rusza gremialne rozliczanie się z fiskusem. Osoby osiągające dochody muszą je wykazać w deklaracji rocznej, która weryfikuje poprawność rozliczeń podatkowych z Urzędem Skarbowym. Czy ten obowiązek dotyczy także emerytów? Nie, choć od tej zasady są też wyjątki. Wszystko wyjaśnimy w naszym poradniku.
Wyłącznie Ci, którzy poza emeryturą nie osiągnęli żadnego innego dochodu, czyli np. nie byli zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej. W takiej sytuacji emeryt nie musi się w ogóle przejmować rozliczeniem z fiskusem: PIT wypełni za niego Zakład Ubezpieczeń Społecznych (na druku PIT-40).
Mimo to niektórzy emeryci decydują się na samodzielne wypełnienie rozliczenia. Dlaczego? Ponieważ tylko wtedy mogą skorzystać z różnych odliczeń, np. ulgi internetowej czy ulgi na dziecko (zdarzają się emeryci wychowujący małoletnie dzieci). Dodatkowo tylko samodzielne rozliczenie umożliwia przekazanie 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Obowiązek rozliczenia się z fiskusem dotyczy każdego emeryta, który w danym roku osiągał inne dochody poza emeryturą. Obowiązuje minimalny limit 200 złotych, co oznacza, że dochody poniżej tego progu podlegają podatkowi zryczałtowanemu opłacanemu przez pracodawcę – emeryt nie musi ich wykazywać w PIT. Jeśli jednak osoba pobierająca emeryturę osiągnęła wyższy dochód, ma obowiązek złożenia deklaracji.
Opodatkowaniu, a tym samym obowiązkowi wykazywania w deklaracji podatkowej, nie podlegają także różne świadczenia od byłego pracodawcy. Czasami zdarza się, że emeryci po odejściu z pracy jeszcze przez wiele lat otrzymują od swoich firm różne prezenty, np. premie urodzinowe czy dofinansowania do wczasów.
Jeśli takie profity nie przekroczą sumy 2280 złotych, nie trzeba od nich płacić podatku. W każdym innym przypadku emeryt musi zapłacić podatek zryczałtowany w wysokości 10%. Takich dochodów nie wykazuje się natomiast w zeznaniu rocznym.
Podsumowując: osoby pobierające wyłącznie emeryturę, w ogóle nie musza się przejmować wypełnianiem PIT-a, bo zrobi to za nich ZUS (chyba że chcą skorzystać z ulg lub przekazać 1% podatku). W przypadku emerytów wykonujących pracę zarobkową, która przyniosła im powyżej 200 złotych dochodu, niezbędne będzie już złożenie deklaracji rocznej w terminie do 30 kwietnia.