Otrzymanie ulgi na złe długi a kwestia przedawnienia - czy korekta VAT jest konieczna po spłacie należności od dłużnika?
Ulga na złe długi odnosi się do należności, które nie zostały uiszczone – to prawo do korekty opodatkowania w momencie, gdy podatnik nie otrzyma zapłaty należności o wartości wynikającej z faktury lub umowy w czasie 150 dni od wyznaczonego terminu jej płatności.
Osoba, której należy się spłata długu i która zamierza skorzystać z ulgi na złe długi, musi spełnić pewne wymogi, jakie dookreśla art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług. Wymogi zostają spełnione gdy:
1) wykonanie usługi lub dostarczanie towarów odbyło się dla podmiotu, którego dotyczy art. 15 ust. 1, posiadającego status czynnego podatnika VAT i nie będącego w trakcie procedury restrukturyzacyjnej zgodnie z zapisami ustawy z dnia 15 maja 2015 roku o prawie restrukturyzacyjnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1574 ze zm.), procedury upadłościowej lub likwidacyjnej;
2) w przeddzień złożenia zeznania podatkowego z dokonaną korektą:
a) zarówno wierzyciel, jak i osoba zadłużona znajdowali się w rejestrze czynnych podatników VAT,
b) dłużnik nie jest objęty działaniem restrukturyzacyjnym zgodnie z ustawą o prawie restrukturyzacyjnym, upadłościowym, ani nie podlega procesowi likwidacji.
Możliwość skorzystania z ulgi na złe długi obowiązuje wtedy, jeśli od terminu faktury, która zobowiązuje do spłaty należności, nie minęło dwa lata od końca roku, w którym doszło do jej wystawienia.
Osoba starająca się o odzyskanie należności może przeprowadzić korektę podstawy opodatkowania VAT w rozliczeniu, które zostanie przeprowadzone, gdy od daty upływu ważności spłaty w fakturze lub umowie minie 150 dni. Korektę można uzyskać tylko wtedy, jeśli do czasu złożenia zeznania podatkowego należność nie została dopełniona.
Jednak gdy w tym okresie wierzyciel nie skorzysta z ulgi na złe długi to będzie mógł ją i tak zrealizować w momencie, gdy od określonej daty płatności, jaka jest zawarta w fakturze lub umowie, minie 150 dni.
Gdy wierzyciel, który skorzystał z korekty podstawy opodatkowania za złe długi, odzyska całą lub część należności musi zwiększyć wartość podstawy opodatkowania oraz podatek z niej wynikający za czas, w którym należność została uiszczona. Jeśli dług został uregulowany jedynie w części, to podstawa opodatkowania musi zwiększyć się o tę właśnie wartość.
Analogicznie z zapisami w art. 89 ust. 2 z ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik ma prawo do korekty zeznania z tytułu ulgi na złe długi, gdy od roku w którym doszło do wystawienia faktury nie minęło więcej niż dwa lata. To dość ograniczający zapis, który do tego, jak zaznaczają wierzyciele, nie posiada faktycznego zastosowania w prawie Unii Europejskiej.
Porady udzieliło biuro rachunkowe Parakairon Sp. z.o.o.
Artykuł partnera.