Czy można podwyższyć emeryturę?

Maciej Piwowski
23.01.2020

Wielu seniorów pobiera niskie świadczenia emerytalne i nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdy emeryt może ubiegać się o ponowne wyliczenie wysokości otrzymywanych kwot. Musisz pamiętać, że stara emerytura może zostać przeliczona na nowo i jeśli kwota okaże się bardziej korzystna, ZUS będzie kontynuował wypłatę na nowych zasadach. Kiedy można podwyższyć emeryturę?

Emerytura 2020 – czy można podwyższyć?

W polskich realiach przeciętna emerytura nie przekracza kwoty 2 200 zł brutto, suma świadczenia nie wystarcza czasem na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych seniora. Kwestie prawnych uregulowań i procedur dotyczących warunków wyliczania przyznanych emerytur są dla wielu skomplikowane, wymagają odpowiedniej wiedzy i umiejętności poruszania się w przestrzeni przepisów.

Starsze osoby zazwyczaj pamiętają o podwyżce wskutek waloryzacji rent i emerytur, jednak nie wiedzą, że wykazując w ZUS nowe okoliczności, mogą mieć wpływ na wysokość otrzymywanego świadczenia. Jeżeli chcesz wiedzieć co zrobić, aby zwiększyć swój domowy budżet na emeryturze, o finansach seniora przeczytaj na www.plus50.pl. Znajdziesz tam wiele wartościowych informacji, które pomogą Ci w codziennym życiu.

Jakie warunki podwyższenia emerytury?

Każdy emeryt może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie kapitału początkowego, który wpływa na wysokość comiesięcznego świadczenia. Musisz wiedzieć, że na wysokość Twojej emerytury wpływa każda aktywność zawodowa, której podejmowałeś się w przeszłości. Jeśli znalazłeś dodatkowe dokumenty potwierdzające staż pracy, który nie został uwzględniony przez ZUS, donieś je koniecznie.

To samo dotyczy okresów sprawowania opieki nad dzieckiem, od 2015 roku okres urlopu wychowawczego wlicza się do kapitału początkowego jako okresy składkowe. Kobiety, które przed 1999 rokiem opiekowały się nad dzieckiem, w ramach urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego, mają prawo do złożenia wniosku o wyliczenie emerytury na nowych warunkach. Sprawdź, czy ZUS uwzględnił czas, w którym studiowałeś, ponieważ od 2015 roku okres pobierania nauki na uczelni wyższej wliczany jest do stażu ubezpieczeniowego.

Jeżeli zależy Ci na zwiększeniu emerytury, podejmij się dodatkowej pracy, nowe zatrudnienie zwiększy wysokość kwoty przyznawanej przez ZUS. Pamiętaj, że pod uwagę brane są jedynie miesiące, w których odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. W ten sposób zyskasz podwyżkę Twojej emerytury na stałe.

Co zrobić, aby podwyższyć swoją emeryturę?

Chcąc zwiększyć kwotę świadczenia emerytalnego, musisz pamiętać, że ZUS sam nie wyjdzie z taką inicjatywą. Emerytura nigdy sama nie ulegnie zwiększeniu, dlatego w tym celu złóż w ZUS wniosek o ponowne obliczenie emerytury. Wraz z wnioskiem przedłóż nowe dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, mogą to być m.in. umowy o pracę, świadectwa pracy, legitymacje ubezpieczeniowe, legitymacje służbowe, orzeczenia sądu, czy legitymacje związków zawodowych. W sytuacji, w której nie masz odpowiednich dokumentów, którymi mógłbyś potwierdzić staż pracy, możesz potwierdzić go zeznaniami świadków.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie