Czy można uniknąć podatku Belki?

Mateusz Nowak
08.06.2020

Podatek Belki jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych danin obowiązujących w naszym kraju. Podatek od zysków kapitałowych płaci prawie każdy, kto tylko pomnaża swoje oszczędności w jakiejkolwiek formie – na przykład na lokacie bankowej czy koncie oszczędnościowym. Danina ta wynosi 19% i jest naliczana od zysku, czyli kwoty ponad wartość wpłaconego kapitału. Czy istnieją jakieś legalne sposoby na uniknięcie płacenia podatku Belki? Okazuje się, że tak.

Lokaty overnight? Już nie

Bardzo popularne przed laty lokaty typu overnight faktycznie przez pewien czas pozwalały uniknąć płacenia podatku Belki. Było to możliwe dzięki temu, że kapitalizacja następowała codziennie, a wysokość odsetek była tak symboliczna, że nie powstawał obowiązek podatkowy. Obecnie jednak ten sposób już nie działa. Podatek jest z automatu zaokrąglany do pełnych złotych, a więc trzeba go zapłacić nawet wtedy, gdy lokata wypracuje np. kilkadziesiąt groszy dziennie.

IKE

Pierwszym w 100% skutecznym sposobem na uniknięcie podatku Belki jest inwestowanie pieniędzy w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego. IKE to bardzo interesujący produkt, który stanowi dodatkową formę oszczędzania na emeryturę. Pieniądze zgromadzone na tym koncie można wypłacić dopiero po 60. roku życia, a przez ten czas inwestować je w dowolny wybrany sposób i nie płacić od tego podatku Belki.

Przykładowo: zakładamy IKE w ramach rachunku maklerskiego. Kupujemy i sprzedajemy akcje różnych spółek, osiągając z tego tytułu zysk. Nie musimy natomiast odprowadzać od tego żadnego podatku, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia indywidualnego inwestora. Jedyny problem stanowi odległa perspektywa wypłaty środków.

IKZE

Świetną alternatywą dla Indywidualnego Konta Emerytalnego jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Te produkty są do siebie bardzo podobne, choć różni je kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim na IKZE mamy znacznie mniejszy limit rocznych wpłat. Ponadto środki wpłacone na to konto można w części odliczyć od podatku dochodowego i tym samym osiągnąć niebagatelną korzyść finansową po złożeniu zeznania PIT.

Inwestowanie na IKZE również jest zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Pamiętajmy natomiast, że środki zgromadzone na tym koncie można wypłacić dopiero po 65. roku życia i wówczas płaci się od nich zryczałtowany podatek w wysokości 10%.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie