Czym jest kredyt u dewelopera?

Krzysztof Jagielski
04.05.2020

Galopujące ceny na rynku nieruchomości sprawiają, że coraz mniej osób może sobie pozwolić na zakup np. nowego mieszkania za gotówkę. Z kolei restrykcyjne warunki udzielania kredytów hipotecznych bardzo wydłużają całą procedurę, co oczywiście zniechęca część nabywców. Ten problem dostrzegły firmy deweloperskie, które nie chcąc tracić klientów coraz chętniej oferują tzw. kredyt u dewelopera. Na czym to właściwie polega?

Nazwa może być myląca

Przede wszystkim nie chodzi tutaj o to, że kredytu klientowi udziela sam deweloper. Firma pełni tutaj jedynie, albo aż rolę pośrednika między nabywcą nieruchomości a bankiem. Czemu ma to służyć? Głównie przyspieszeniu procedur. Deweloper sam negocjuje warunki kredytu z bankami, a następnie „podsyła” im klientów zainteresowanych nabyciem nieruchomości w danej inwestycji mieszkaniowej.

Korzyści dla klientów

Podstawową korzyścią mogą być (i z reguły są) znacznie lepsze warunki udzielenia kredytu. Deweloper ma silniejszą pozycję negocjacyjną, dlatego może wywalczyć dla swoich klientów o wiele korzystniejszy model udzielenia finansowania – mamy tutaj na myśli chociażby niższą marżę czy brak prowizji. Banki chętnie się na to zgadzają, ponieważ jest to dla nich szansa, aby w ramach jednej współpracy pozyskać np. kilkudziesięciu kredytobiorców.

Dodatkowo trzeba wspomnieć o olbrzymiej oszczędności czasu. Osoba zainteresowana zakupem mieszkania na kredyt nie musi już samodzielnie odwiedzać doradców w poszczególnych bankach. Nie musi również gromadzić i dostarczać dokumentów dotyczących inwestycji mieszkaniowej, ponieważ bank współpracujący z deweloperem już je ma.

Wszystko to wpływa na ograniczenie uciążliwych i czasochłonnych procedur, co jest szczególnie istotne dla osób, które muszą jak najszybciej nabyć nieruchomość. W zależności od tego, jaki zakres pomocy oferuje firma deweloperska, udział kredytobiorcy w całym procesie może się ograniczyć praktycznie tylko do dostarczenia zaświadczenia o zarobkach oraz podpisania umowy kredytowej. Bez wątpienia jest to bardzo wygodne, a przy tym nie wiąże się ze specjalnym ryzykiem.

Jedynym zagrożeniem jest to, że zawsze istnieje prawdopodobieństwo, iż wspólna oferta banku i dewelopera nie jest najatrakcyjniejszą na rynku. Dlatego zawsze mimo wszystko warto spróbować uzyskać informacje z innych banków, chociażby za pośrednictwem firmy świadczącej usługi doradztwa kredytowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie