Inwestowanie pieniędzy jest podstawowym sposobem na ich pomnażanie bez udziału pracy własnej. Badania pokazują jednak, że rekordowa liczba Polaków trzyma swoje oszczędności w przysłowiowej skarpecie. Nie brakuje również osób, których środki są zdeponowane na nieoprocentowanych rachunkach bankowych. Takie podejście, choć eliminuje ryzyko, nie jest do końca rozsądne – wszystko przez inflację, która „zjada” oszczędności. Dlaczego więc warto inwestować pieniądze? Sprawdź te argumenty.
Inflacja, czyli spadek siły nabywczej pieniądza, to poważny problem dla naszych oszczędności. Banki centralne starają się ją wywołać poprzez obniżanie stóp procentowych – im wyższa inflacja, tym mniejsze obciążenie dla budżetu państwa z tytułu zaciągniętych długów. Nie jest to natomiast korzystne dla zwykłych obywateli.
W warunkach wysokiej inflacji zwykle obserwujemy spadek oprocentowania depozytów bankowych. Oznacza to, że trzymają oszczędności np. na koncie w rzeczywistości na tym tracisz (w ostatnich latach średnio 2-3 proc. rocznie).
Wbrew obiegowej opinii inwestowanie pieniędzy nie musi być obarczone bardzo wysokim ryzykiem. Do wyboru mamy najróżniejsze aktywa, które pozwalają zarobić, ale jednocześnie nie skazują nas na nerwowe obserwowanie notowań. Można tutaj wspomnieć chociażby o fizycznym złocie, które w długim terminie zachowuje się przewidywalnie i stanowi dobry magazyn wartości.
Na liście ciekawych produktów inwestycyjnych można umieścić także:
Inwestuje się zawsze po coś. Warto jednak wybrać sobie jakiś sensowny cel, którego realizacji zajmie trochę czasu, ale jednocześnie zapewni maksymalną satysfakcję. Może to być np. chęć wcześniejszego przejścia na emeryturę w młodym wieku, bez konieczności oglądania się na świadczenie z ZUS. To przyjemna perspektywa, która zdecydowanie motywuje do oszczędzania i mądrego inwestowania pieniędzy.