Początkujący inwestorzy giełdowi mają to do siebie, że łatwo ulegają emocjom i od razu „rzucają się” na modne spółki, które generują aktualnie największe obroty. Jest to zupełnie naturalne, ale z czasem powinno przyjść otrzeźwienie wynikające z doświadczenia. Podpowiada ono, że co by się nie działo, to na giełdzie zawsze warto kupować akcje spółek dywidendowych. Dlaczego? Kilka argumentów znajdziesz w naszym poradniku.
Dywidenda, jaka by nie była, zawsze zasila portfel inwestora posiadającego akcje danej spółki. Niektóre spółki wypłacają ją co roku, inne nawet dwa razy do roku – w zależności od prowadzonej polityki dywidendowej. Stopniowo więc następuje tutaj zwrot z inwestycji. Przykładowo: jeśli kupisz 1 akcję spółki za 10 złotych, a ta po roku wypłaci Ci dywidendę w wysokości 2 złotych, to już masz 20% zwrotu – a przecież cena akcji mogła w tym czasie znacznie wzrosnąć.
Szczególnie dotyczy to tych spółek, które mają bardzo długą historię wypłacania dywidendy i na przykład robią to od kilkunastu lat. Takie spółki są wiarygodne w oczach inwestorów, stabilne i wypłacalne, co na giełdzie wcale nie jest takie oczywiste. Tym samym ich akcje mogą uchodzić za relatywnie bezpieczną lokatę kapitału – zwłaszcza w długim terminie.
Charakterystyczne dla spółek dywidendowych jest to, że dość rzadko podlegają one spekulacji, czyli nie dochodzi tutaj do przypadków manipulowania kursem przez tzw. ulicę. Robią swoje, zarabiają pieniądze dla akcjonariuszy, wypłacają dywidendę i raczej nie znajdują się na świeczniku. To dobra informacja dla tych, którzy szukają stabilnej inwestycji, nie chcą non stop sprawdzać notowań, a po prostu oczekują, że regularnie będą otrzymywać dywidendę i jeszcze powiększać wartość swojego portfela wraz ze wzrostem cen akcji.
Spółki dywidendowe bez wątpienia są świetnym wyborem dla tych inwestorów, którym nie zależy na tzw. szybkich strzałach. Myślą o swojej inwestycji w perspektywie długofalowej, oczekując sowitego zwrotu na przykład po przejściu na emeryturę. Spółki, które od lat wypłacają dywidendę, są raczej stabilne i istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ich akcje nawet za np. 20 lat wciąż będą znajdować się w obrocie giełdowym.