Dlaczego warto kupować akcje spółek dywidendowych?

Maciej Piwowski
17.11.2021

Początkujący inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych często nie mają pojęcia, jak dobierać spółki do swojego portfela. Podążają za modą, trendem, aktualnymi rekomendacjami domów maklerskich, przez co muszą bez przerwy śledzić notowania i tracić na to mnóstwo czasu oraz nerwów. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, to rozważ kupienie akcji spółek dywidendowych – niekoniecznie „seksownych” i budzących silne emocje na rynku, natomiast pod wieloma względami atrakcyjnych dla inwestorów. Dlaczego warto? Poznaj najważniejsze argumenty.

Regularny zwrot z inwestycji

Oczywiście nie jest tak, że dywidenda jednorazowo pokryje koszty zakupu akcji. W przypadku dobrych spółek, które regularnie przynoszą zyski, możesz liczyć na zwrot w wysokości 5-10 proc. rocznie, co już jest bardzo dobrym wynikiem – zwłaszcza w porównaniu z tym, co płacą lokaty bankowe czy nawet obligacje skarbowe.

Na giełdzie można natomiast znaleźć spółki, które wypłacają jeszcze wyższą dywidendę, natomiast inwestowanie w nie jest obarczone większym ryzykiem braku powtarzalności dochodów.

Relatywne bezpieczeństwo

Spółki dywidendowe, a już na pewno te, które wypłacają dywidendę regularnie od kilkunastu czy nawet ponad 20 lat, to najbezpieczniejsza inwestycja na całej giełdzie. Są nudne, nie przeczytasz o nich w serwisach branżowych, nie podyskutujesz o tych spółkach na forach dla początkujących inwestorów, nie budzą one dużych emocji. Robią jednak to, co najważniejsze, czyli zarabiają pieniądze.

Jeśli Twój horyzont inwestycyjny jest bardzo długi i szukasz akcji, które możesz kupić dziś i zapomnieć o nich na kilka czy kilkanaście lat, to spółki dywidendowe z bogatą historią dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami zawsze będą dobrym wyborem.

Brak konieczności stałego nadzorowania swojego portfela

Zakup akcji spółek dywidendowych to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia początkujących inwestorów, którzy nie mają ani czasu, ani ochoty, by na bieżąco śledzić notowania, uczyć się analizy technicznej i czytać komunikaty giełdowe. Takie spółki po prostu działają, prowadzą stabilne, dochodowe biznesy, a przy tym raz lub kilka razy do roku dzielą się zyskiem z akcjonariuszami.

Jednocześnie są zwykle spółki niespecjalnie płynne, co ma zarówno plusy, jak i minusy. Po stronie plusów trzeba wymienić to, że notowania raczej nie zaliczają spektakularnych rajdów cenowych (czyli nie jest to dobra opcja dla spekulantów). Wadą jest natomiast to, że w momencie jakiegoś krachu giełdowego i panicznej wyprzedaży może być Ci ciężko sprzedać swoje papiery bez wielkiej straty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie