Faktoring, czyli nowoczesne narzędzie finansowania wciąż na topie

Jerzy Biernacki
29.02.2016

Kolejny rok z rzędu firmy faktoringowe zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZF) odnotowały w 2015 roku duży wzrost obrotów. Jest to niezbity dowód na to, że ten sektor finansowy w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie, a ta tendencja ma się utrzymywać jeszcze przez kilka, a może i kilkanaście następnych lat.

Z definicji…

Faktoring, ogólnie rzecz biorąc, polega na sprzedaży przez przedsiębiorstwo posiadanych wierzytelności wobec swoich klientów. Są to zazwyczaj należności z tytułu dostawy produktów lub świadczenia usług. Mówiąc inaczej jest to powszechnie stosowany kredyt kupiecki, w którym konkretna firma sprzedając swoje wierzytelności firmie faktoringowej otrzymuje w zamian określone środki finansowe. Faktoring zatem to doskonały sposób dla przedsiębiorstw na podreperowanie własnych budżetów firmowych.

Faktoring na wznoszącej fali

Rynek faktoringu w Polsce ma się o wiele lepiej niż podobne branże w innych europejskich krajach. 22 polskie firmy faktoringowe skupione wokół PZF odnotowały na koniec 2015 roku obroty o łącznej wartości 134 355 milionów złotych. Jest to o 17,3 proc. więcej niż w roku 2014. W 2015 roku z faktoringu w naszym kraju skorzystało ponad 7 tys. firm (w 2014 r. takich firm było 6 314). Najenergiczniej w ubiegłym roku rozwijał się faktoring eksportowy oraz faktoring pełny.

Faktoring pełny i niepełny, czyli o co w tym wszystkim chodzi

Faktoring można podzielić w zależności od zakresu oferowanych usług oraz formy płatności na faktoring pełny, zwany inaczej właściwym lub bez regresu oraz faktoring niepełny, czyli niewłaściwy lub z regresem.

Faktoring bez regresu pozwala producentowi towarów lub świadczącemu usługi przedsiębiorcy na finansowanie faktur z odroczonym terminem płatności wystawianych stałym odbiorcom. Jednocześnie dana firma zabezpiecza się na wypadek braku zapłaty za świadczone usługi w wyniku upadłości lub braku płynności finansowej jej kontrahentów. Faktoring pełny to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych firm, które szukają dla siebie kapitału obrotowego.

Faktoring z regresem pozwala na finansowanie faktur wystawianych dla stałych kontrahentów z odroczonym terminem zapłaty, a więc firma sprzedaje swoje faktury faktorowi, który w zamian wypłaca firmie zaliczkę pieniężną z ich tytułu przed terminem płatności. W przypadku faktoringu niepełnego faktor nie gwarantuje pełnej zapłaty w sytuacji, gdy dłużnicy ogłoszą upadłość lub będą niewypłacalni. Faktoring z regresem jest polecany szczególnie przedsiębiorstwom szukającym alternatywnego źródła finansowania, które pomoże pokryć koszty bieżącej działalności firmy.

Rok 2015 był kolejnym dobrym rokiem dla polskich faktorów i wszystko wskazuje na to, że bieżący 2016 rok będzie jeszcze lepszy pod względem uzyskanych w tym sektorze obrotów. Klienci docenili korzyści płynące z tej formy finansowania swej działalności, co wpływa na stabilną strukturę świadczonych usług na polskim rynku faktoringu.

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.kuke-finance.pl/

Źródło: Polski Związek Faktorów – www.faktoring.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie