Faktoring dla transportu - sprawdź, czy warto skorzystać z usługi

Marek Szydełko
14.10.2016

Największą zaletą faktoringu jest możliwość uniezależnienia się nierzetelności klientów. Plusem faktoringu jest również szybkość, z jaką możemy otrzymać pieniądze – inaczej niż w przypadku kredytu, umowy o faktoring są podpisywane i realizowane bardzo szybko. Na czym polega faktoring transportowy i czym różni się od zwykłego faktoringu?

Specyfika faktoringu transportowego

W odróżnieniu od faktoringu w innych branżach, faktoring dla transportu jest zazwyczaj dostępny dla faktorantów dopiero po wykonaniu frachtu, czyli przewiezieniu towaru na miejsce. Podczas wykonywania usługi firma transportowa ponosi koszty – musi opłacić kierowców, zatankować auta, etc. Rzadko kiedy tego typu opłaty regulowane są na bieżąco – zazwyczaj zobowiązania pokrywa się po otrzymaniu płatności. Skorzystanie z faktoringu okaże się pomocne wtedy, gdy firma musi pokryć swoje zobowiązania, a nie otrzymała jeszcze pieniędzy od klienta.

Usługi faktoringowe – dowiedz się więcej w serwisie Bibby Financial Services.

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu dla transportu?

Faktoring w wielu przypadkach pozwala na bieżąco rozliczać się z ZUS-em i Urzędem Skarbowym, opłacać raty za samochody czy realizować inne zlecenia niezwiązane z transakcją, której faktoring ma dotyczyć. Największą jego zaletą jest możliwość względnego uniezależnienia się od nieuczciwości lub nierzetelności klientów. Plusem faktoringu jest również szybkość, z jaką możemy otrzymać pieniądze – inaczej niż w przypadku kredytu, umowy o faktoring są podpisywane i realizowane bardzo szybko.

Warto porównywać oferty

Coraz więcej firm faktoringowych ma w swojej ofercie propozycje dla transportu. Rynek usług transportowych w Polsce szybko się rozwija, stąd też tego typu podmioty bardzo ostro konkurują o klienta. Wynika z tego, że nie warto przywiązywać się do faktora, z którego usług zdarzyło nam się wcześniej korzystać – oczywiście jeśli współpraca przebiegała bez zarzutu powinniśmy wziąć to pod uwagę, gdy będziemy potrzebowali faktoringu po raz kolejny. Pamiętajmy jednak o tym, że stale pojawiają się nowe propozycje, oferujące coraz niższe opłaty. Nawet jeśli nie zamierzamy zmieniać faktora, opłaca się być na bieżąco z ofertą konkurencji. Dzięki temu będziemy mieli na co się powołać podczas negocjowania ceny kolejnej usługi.

Zanim skorzystasz z faktoringu

Rozważając skorzystanie z faktoringu powinniśmy zawsze pamiętać o tym, że w ostatecznym rozrachunku musi się ona okazać opłacalna dla usługodawcy, czyli innymi słowy – że faktorant zawsze poniesie z tego tytułu koszty. Z faktoringu warto więc korzystać tylko wtedy, gdy nie ma żadnej alternatywy, a więc gdy np. wiemy już, że kontrahent nie zapłaci nam na tyle szybko, abyśmy zdążyli bez konsekwencji uregulować swoje zobowiązania. Niezwykle ważne jest również uważne przeczytanie umowy przed podpisaniem – może to wydawać się oczywiste, jednak umowy o faktoring dla transportu bywają na tyle skomplikowane, że nie wszystko może być dla nas zrozumiałe. Warto wówczas dać dokument do przejrzenia prawnikowi lub poprosić faktora o przeformułowanie dokumentu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie