Formularz PIT-36 - dowiedz się kto go składa

Antoni Kwapisz
24.02.2016

Formularz PIT-36, czyli jeden z rodzajów zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (lub poniesionej straty) w trakcie roku podatkowego, składają, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Za pomocą formularza PIT-36 rozliczają się osoby, które od określonego przychodu zobowiązane były samodzielnie obliczyć i zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy. Pamiętać należy, że reguła powyższa dotyczy jedynie osób, które wartość podatku obliczają na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej wynoszącej 18% lub 32%.

Formularza PIT-36 nie składają więc osoby, które pracowały na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, ponieważ w ich przypadku zaliczkę na podatek odprowadzał pracodawca. W takim przypadku należy wypełnić PIT-37. Ale uwaga! Jeżeli podatnik miał różne rodzaje przychodu, tzn. oprócz przychodu wykazywanego na PIT-37 uzyskał przychód wykazywany na PIT-36, obowiązany jest złożyć PIT-36 (bez PIT-37).

Dla kogo przeznaczony jest PIT-36?

Z formularza PIT-36 skorzystają te osoby, które niezależnie od tego, ile miały źródeł przychodów:

  • prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą (jeżeli była opodatkowana na zasadach ogólnych),
  • prowadziły działy specjalne produkcji rolnej (jeżeli były opodatkowane na zasadach ogólnych)

lub / oraz uzyskały przychody:

  • z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych podobnych umów opodatkowane na zasadach ogólnych (jeżeli przychód z tego typu umów był opodatkowany ryczałtowo, składają PIT-28);
  • z odpłatnego zbycia rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. d ustawy o PIT (chodzi tutaj o sprzedaż nieruchomości lub praw majątkowych w trakcie pół roku od nabycia);
  • zpracy lub innych przychodów uzyskanych za granicą;
  • z innych źródeł, jeżeli były opodatkowane na zasadach ogólnych, i płatnik ani podatnik nie musiał odprowadzać zaliczek w ciągu roku podatkowego (do takich źródeł należy m.in. popularna umowa uaktywniająca dla niań).

Poza tym formularz PIT-36 muszą złożyć osoby, które:

  • korzystają z tzw. kredytu podatkowego, czyli ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust 7a ustawy o PIT;
  • muszą doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci (nie dotyczy to sytuacji, w której dziecko pracowało, np. na umowie o dzieło, ale m.in. rent dziecka lub jego dochodów z najmu);
  • mają straty z lat ubiegłych i chcą je odliczyć;
  • muszą wykazać należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy o PIT, chyba że podatek ten został pobrany przez płatnika.

Na PIT-36 możliwe jest rozliczenie dochodów indywidualnie, łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Jeżeli którykolwiek z małżonków uzyskał przychód z co najmniej jednego z powyżej wymienionych źródeł, małżonkowie wnoszący o łączne opodatkowanie rozliczają się na formularzu PIT-36.

Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów na wypełnienie formularzy skarbowych jest skorzystanie z programu do rozliczenia PIT, który podpowie, który formularz należy wypełnić i wykona wszystkie obliczenia.

Dowiedz się więcej o formularzu PIT-36: rozliczeniepit.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie