Fundusze inwestycyjne emerytalne - zasady działania, wypłata środków

Mateusz Nowak
12.01.2018

IKE i IKZE oraz PPE to sposoby oszczędzania na emeryturę, które niosą dodatkowe korzyści. Pieniądze w IKE i IKZE można wypłacić w dowolnym momencie, a uczestnicy PPE ponoszą niższe opłaty związane z zarządzaniem funduszem. Produkty te nie są objęte podatkiem Belki.

W Polsce dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę uczestnictwo w I oraz II filarze emerytalnym jest obowiązkowe. Dlatego odprowadza się składki do ZUS-u, których część wędruje także do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Uczestnictwo w III filarze jest dobrowolne.

IKE, IKZE i PPE – wysokość i częstotliwość wpłat

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określa roczny limit wysokości wpłat na indywidualne konto emerytalne IKE oraz indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE i pracownicze programy emerytalne PPE. W 2018 roku te limity to:

  • dla IKE – 13329 złotych.
  • dla IKZE – 5331,60 złotych,
  • dla PPE – 19993,50 złotych.

Z kolei minimalną składkę określa towarzystwo funduszy inwestycyjnych obsługujące IKE, IKZE lub PPE. W przypadku PPE możliwe jest także płacenie dodatkowej składki dobrowolnej. Częstotliwość wpłacania składek określa umowa z towarzystwem funduszy inwestycyjnych.

Zarządzanie funduszami emerytalnymi w III filarze

Zarządzaniem portfelem funduszu emerytalnego mogą zająć się specjaliści z towarzystwa funduszy inwestycyjnych, ale można też zarządzać środkami samodzielnie. Wybór wariantu indywidualnego zarządzania swoim portfelem powinien wiązać się z posiadaniem szerokiej wiedzy na temat inwestowania i ogólnie pojętych finansów. W przeciwnym razie ryzyko inwestowania jest bardzo duże.

Gotowe warianty inwestowania do wyboru przygotowywane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych zwykle mają trzy stopnie ryzyka. Najbezpieczniejszy wariant daje pewny, ale stosunkowo niewielki zysk – portfel składa się w większości (minimum 90 procent) z papierów dłużnych. Opcja wiążąca się ze średnim ryzykiem i większymi zyskami to wariant łączący udział papierów dłużnych i akcji z przewagą tych pierwszych. Trzeci wariant wiąże się z największym ryzykiem i największymi potencjalnymi zyskami – portfel funduszu składa się w większości z akcji.

Wypłata środków z IKE, IKZE i PPE

Środki z IKE oraz IKZE można wypłacić w dowolnym momencie, jednak wypłata przed spełnieniem warunków umowy niesie konieczność zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Jeśli wypłata świadczenia nastąpi po spełnieniu warunków (zwykle osiągnięciu pewnego wieku i regularnym wpłacaniu środków przez co najmniej 5 lat), pieniądze te są wolne od podatku Belki.

Wyjście z PPE może potrwać nawet kilkanaście miesięcy i tyle trzeba czekać na wypłatę pieniędzy. Kwestia opodatkowania wygląda tak samo jak w przypadku IKE i IKZE.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie