Grudniowa optymalizacja podatkowa na GPW: na czym to polega?

Piotr Kowalczyk
07.01.2021

Grudzień, a już szczególnie jego końcówka, to bardzo specyficzny okres na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Szczególnie początkujący inwestorzy/gracze nie do końca rozumieją, dlaczego poszczególne papiery jednego dnia zaczynają gwałtownie tracić na wartości, a kolejnego znów rosną – i to pomimo braku jakichkolwiek informacji ze spółki. Rozwiązaniem zagadki jest optymalizacja podatkowa. Dowiedz się, o co w tym dokładnie chodzi.

Ostatnia szansa na obniżenie podatku Belki

Zacznijmy od tego, że każdy inwestor giełdowy musi zapłacić 19% podatku od zysku z inwestycji – jest to tzw. podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych. Odprowadza się go rozliczając osobny PIT roczny na podstawie informacji udostępnionych przez biuro maklerskie. Podatek płacimy wyłącznie od zysku.

Przykład

Jan Kowalski zainwestował w akacje 10 000 złotych. Sprzedał je z zyskiem wynoszącym 2000 złotych. Kowalski powinien więc zapłacić 380 złotych podatku od zysków kapitałowych.

Podatek Belki można jednak dość łatwo obniżyć lub całkowicie go uniknąć. Wystarczy… wykazać stratę. Tak właśnie robią doświadczeni gracze giełdowi. Jeśli masz w portfelu akcje spółki, które pod koniec grudnia wciąż są na sporym minusie i na razie nie ma sygnałów świadczących o tym, że mogą zacząć rosnąć, to sprzedajesz je ze stratą i w ten sposób obniżasz podatek Belki z tytułu zysków wypracowanych na akcjach innych spółek.

Oczywiście po sprzedaży możesz właściwie od razu odkupić akcje danej spółki i nadal mieć je w portfelu, ale jednocześnie unikając lub znacząco obniżając kwotę należnego podatku od zysków kapitałowych. Tak właśnie działa optymalizacja podatkowa na GPW – i to jest również tajemnica dziwnych ruchów na akcjach niektórych spółek pod koniec grudnia.

Uwaga!

Aby skorzystać z optymalizacji podatkowej na GPW musisz sprzedaż akcje ze stratą najpóźniej 28 grudnia.

Sprzedaż akcji ze stratą przynosi też inną korzyść

Jest nią oczywiście obniżenie sobie średniej zakupu akcji danej spółki. Jeśli pomimo aktualnej straty na portfelu nadal wierzysz w spółkę i chcesz mieć jej papiery, to po sprzedaży akcji w celu optymalizacji podatkowej natychmiast je odkup – będą sporo tańsze od dotychczasowej średniej zakupu, dzięki czemu być może uda Ci się ich kupić więcej, a docelowo Twój zysk z ich sprzedaży także będzie wyższy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie