Grupy sygnałowe – czy warto z nich korzystać

Antoni Kwapisz
07.06.2023

Grupy sygnałowe to funkcjonujące w Internecie grupy inwestorów indywidualnych, którzy wzajemnie informują się o np. ciekawych spółkach, których akcje warto kupić, zmianach trendów czy interesujących momentach na wykresie, mogących sugerować wzrost lub spadek notowań. Udział w grupie sygnałowej jest płatny, stąd dobrze jest zadać sobie pytanie: czy rzeczywiście warto dołączyć do takiej grupy? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Ile kosztuje dołączenie do grupy sygnałowej?

Stawki są różne i zależą przede wszystkim od renomy danej grupy, a w zasadzie jej lidera. Jeśli jest nim znany inwestor, który może pochwalić się świetnymi wynikami na giełdzie, to koszt jego „porad” będzie wyższy niż w przypadku grup, które prowadzą anonimowe osoby.

Dołączenie do popularnej, wręcz elitarnej grupy sygnałowej, wiąże się z kosztem od około 4000 zł netto za rok.

Nie ma żadnej gwarancji zarobienia pieniędzy

Wiele osób błędnie zakłada, że udział w grupie sygnałowej jest gwarancją szybkiego wzbogacenia się. Nic z tych rzeczy – nawet doświadczeni spekulanci giełdowi popełniają błędy, przyjmują złe założenia i przegrywają z rynkiem, z czego trzeba sobie zdawać sprawę i nigdy nie podążać ślepo za ludźmi, których de facto nie znamy (zwłaszcza stawiając na to cały kapitał).

Stąd publikowane na grupie sygnałowej posty trzeba traktować wyłącznie w kategorii inspiracji i nie oczekiwać, że za każdym razem uda się zarobić krocie na polecanej spółce.

Liczna grupa sygnałowa może osiągnąć oczekiwany efekt na danej spółce

Nie jest tajemnicą, że grupy sygnałowe, których członkowie dysponują konkretnym kapitałem, mają spore możliwości w zakresie manipulowania notowaniami różnych spółek – wyłącznie tych o niskiej kapitalizacji.

Zdarzają się sytuacje, gdy członkowie grupy umawiają się, że np. wywindują kurs danej spółki, aby na tym zarobić lub wprost przeciwnie – zdołują go, dzięki czemu zarobią na tzw. shortach (grze na spadki). Nie jest to zgodne z prawem, natomiast inteligentnie przeprowadzony atak spekulacyjny jest praktycznie nie do wykrycia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie