IKZE w formie rachunku maklerskiego: dobry pomysł na pomnażanie pieniędzy?

Mateusz Nowak
02.10.2020

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, jest produktem przeznaczonym dla osób, które chcą odkładać środki na emeryturę na własną rękę, bez oglądania sią na ZUS czy liczenia na pomoc rodziny. IKZE można prowadzić w formie czy to konta oszczędnościowego, czy funduszu czy wreszcie rachunku maklerskiego. Ta ostatnia opcja, choć wydaje się być poza zasięgiem zwykłego Kowalskiego, który do tej pory nie interesował się giełdą, jest dość atrakcyjna – i to z kilku powodów. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Odpis podatkowy

IKZE samo w sobie jest bardzo opłacalną metodą gromadzenia oszczędności i ich pomnażania z myślą o emeryturze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy dokonać odpisu podatkowej od kwoty wpłaconej w danym roku na IKZE. Samo to już stanowi korzyść, nawet bez konieczności inwestowania środków.

Decydujesz, w co inwestujesz

Jest to największa zaleta prowadzenia IKZE w formie rachunku maklerskiego. Tutaj o kierunku inwestycji decyduje wyłącznie posiadacz rachunku. Nie musi liczyć na to, że fundusz mądrze zarządza jego pieniędzmi, że w końcu wzrosną stopy procentowe i konto oszczędnościowe zacznie przynosić jakikolwiek zysk. Posiadacz rachunku sam obiera strategię, wyszukuje spółki, w których akcje warto zainwestować i ewentualnie sprzedaje aktywa, gdy zachodzą ku temu przesłanki.

Duży wybór spółek dywidendowych

Fajnym pomysłem na inwestowanie w ramach rachunku maklerskiego IKZE jest kupowanie akcji spółek dywidendowych, czyli takich, które dzielą się zyskiem z akcjonariuszami. Wybór jest całkiem spory, również wśród spółek mających bardzo długą historię w wypłacaniu dywidendy (są szczególnie godne zainteresowania).

Duża płynność

Akcje spółek notowanych na giełdzie są o tyle ciekawym aktywem, że można je błyskawicznie upłynnić, gdyby zaszła taka potrzeba – na przykład pojawiłaby się panika na rynkach finansowych. Pod tym względem rachunek maklerski znacząco przerasta fundusze inwestycyjne (długi czas wykupu jednostek uczestnictwa).

Realna szansa na znaczne pomnożenie kapitału 

Gra na giełdzie jest oczywiście bardzo ryzykowna, ale poświęcając trochę czasu na edukację, nie szarżując i podejmując przemyślane decyzje, można naprawdę nieźle sobie na niej radzić. Grunt to być cierpliwym, bo to ta cecha w głównej mierze decyduje o sukcesie na giełdzie.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie