Ile masz czasu na zwrot zaliczki?

Maciej Piwowski
13.05.2024

Zaliczka to przedpłata na poczet realizacji umowy, na przykład sprzedaży produktu czy wykonania usługi. Tym, co różni ją od zadatku jest fakt, iż w przypadku odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze stron, zaliczka podlega zwrotowi. Kontrowersje budzi natomiast to, ile czasu przyjmujący zaliczkę ma na jej oddanie. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Umowa między stronami

Jeśli umowa określa termin zwrotu zaliczki, to jest on wiążący dla obu stron. Zwykle ustala się, że zaliczka musi zostać zwrócona w czasie 7-14 dni. Na początek zajrzyj więc do podpisanej umowy, w której być może znajduje się już odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie.

Prawo

W przypadku braku wyraźnych ustaleń umownych na temat terminu zwrotu zaliczki, należy kierować się obowiązującymi przepisami. W Unii Europejskiej konsumenci mają prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy, a przedsiębiorca ma następnie obowiązek zwrócić wszystkie otrzymane od konsumenta płatności, w tym zaliczkę, najczęściej w ciągu 14 dni od dnia odstąpienia od umowy.

Dobre praktyki

Nawet jeśli prawo lub umowa nie określają dokładnego terminu, oczekuje się, że zwrot zaliczki nastąpi w rozsądnym czasie, czyli niezwłocznie. W praktyce oznacza to, że zaliczka powinna zostać zwrócona zaraz po otrzymaniu takiego żądania. Dobrze będzie również poinformować drugą stronę o tym, kiedy może się spodziewać zwrotu pieniędzy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie