Jak dorobić na studiach? Poznaj sprawdzone sposoby!

Antoni Kwapisz
06.12.2017

„Studencki wikt” jest synonimem życia na bardzo skromnym poziomie. I choć w ostatnich latach wyraźnie się to zmieniło, to nadal wielu studentów nie może mówić o finansowym komforcie. Szczególnie, jeśli nie mają zamożnych rodziców gotowych do tego, by opłacić studia i utrzymanie dorosłej pociechy. Dlatego wciąż dużą popularnością cieszy się studenckie dorabianie. Młodzi ludzie mają tutaj sporo opcji do wyboru. Wymieniamy te najciekawsze i gwarantujące przyzwoite zarobki.

Freelance

Freelancerzy to niezależni usługodawcy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, a ze swojej pracy rozliczają się na podstawie umów cywilnoprawnych. Z tego powodu są wyraźnie tańsi niż np. agencje reklamowe. Na polskim rynku jest duże zapotrzebowanie na freelancerów, szczególnie w branży kreatywnej i IT.

Możesz np. projektować proste strony internetowe, pisać teksty SEO, projektować grafikę czy testować aplikacje. Wszystko zależy od Twoich umiejętności i oczywiście zainteresowań. Ważne jest to, że na freelansie można nieźle zarobić i to na własnych warunkach.

Udzielanie korepetycji

To także bardzo fajny pomysł na dorobienie, bo zapotrzebowanie na usługi korepetytorskie nie słabnie, a wręcz rośnie. Powodem są duże wymagania wobec uczniów, którzy nie zawsze są w stanie im sprostać. Jeśli więc studiujesz matematykę, fizykę, chemię czy polonistykę, to masz duże szanse na solidne podreperowanie budżetu pracując w roli korepetytora. Wymienione specjaliście są najbardziej „chodliwe” na rynku korepetycji.

Stypendium

Jeśli nie masz za bardzo czasu na pracę, ale za to lubisz się uczyć i masz ambicje naukowe, postaw na to, aby zostać wybijającym się studentem. Żacy osiągający bardzo dobre wyniki (oceniane na podstawie średniej) otrzymują stypendia naukowe – nie tylko uczelniane, ale też państwowe. Często wynoszą one nawet około 1000 złotych miesięcznie, co powinno Ci już zapewnić względny spokój finansowy.

Praca zgodna z profilem wykształcenia

To zdecydowanie najlepszy spośród wymienionych pomysłów. Jeśli jesteś na czwartym lub piątym roku studiów, zacznij rozglądać się za pracą w firmie, która szuka osób z Twoim wykształceniem. Niektóre przedsiębiorstwa organizują specjalne nabory studentów renomowanych uczelni i pożądanych kierunków, aby zawczasu zapewnić sobie napływ dobrych pracowników – o co coraz trudniej na polskim rynku pracy.

Podejmując taką pracę od początku zdobywasz cenne doświadczenie i zaczynasz nieźle zarabiać. Pracodawca powinien oczywiście zrozumieć, że nadal studiujesz, dlatego nie możesz w 100% poświęcić się firmie. Pamiętaj też, że w pracy poznasz zawód od praktycznej strony, co jest o wiele cenniejsze niż wiedza podręcznikowa. Na pewno więc warto poświęcić więcej wysiłku na łączenie studiów z pracą zawodową zgodną z profilem wykształcenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.