Jak możesz zarobić na banku? Poznaj najlepsze sposoby

Mariusz Siwko
18.08.2017

Zwykle jest tak, że to bank zarabia na swoim kliencie, pobierając od niego opłaty za prowadzenie konta, wypłaty gotówki z bankomatów, przelewy ekspresowe czy przewalutowanie. Jednak współcześni klienci, szczególnie ci młodzi, bywają doskonale wyedukowani finansowo i bez przerwy szukają ciekawych sposobów na to, by odwrócić wspomnianą sytuację. Zarabianie na banku jest jak najbardziej możliwe. Przestawiamy Ci najlepsze i jednocześnie najprostsze metody.

Pieniądze za założenie konta

Tego typu promocje są już rynkowym standardem. Banki chętnie wypłacają swoim klientom tzw. bonusy za założenie zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Warto polować na takie oferty, szczególnie jeśli procedura otwarcia konta jest nieskomplikowana, a sam rachunek jest darmowy.

Uwaga!

Zawsze dokładnie czytaj warunki promocji. Sprawdź, kiedy możesz zamknąć konto bez konsekwencji w postaci wstrzymania wypłaty bonusu. 

Aktywne korzystanie z konta

Niektóre banki nie dają swoim klientom od razu ryby, ale kuszą ich wędką. Oznacza to, że na bonusy trzeba sobie zapracować. Wystarczy więc np. dokonywać płatności bezgotówkowych na określoną kwotę w miesiącu, zrobić konkretną liczbę przelewów czy np. zalogować się do aplikacji mobilnej, aby otrzymać np. 50 złotych miesięcznie.

Banki w ten sposób z jednej strony zachęcają klientów do aktywnego korzystania z konta, a z drugiej bronią się przed tzw. pustymi klientami, którzy zakładają rachunek tylko dla bonusu, ale w ogóle z niego nie korzystają.

Polecanie usług bankowych

Jeśli masz spore grono znajomych, możesz wcielić się w rolę przedstawiciela banku, a raczej jego żywej reklamy. Banki regularnie oferują swoim klientom sowite premie za polecanie ich usług. Jeśli np. masz konto w banku X i jesteś z niego zadowolony, możesz polecić je swojemu znajomemu. Gdy i on założy rachunek korzystając z Twojego kodu polecającego, Ty otrzymasz np. 100 złotych, a znajomy dodatkowo 50 złotych bonusu. Czysty zysk.

Tego typu promocje zwykle są ograniczone ilościowo, ale z danych samych banków wynika, że wielu klientom udało się na poleceniach zarobić tysiące złotych.

Cashback

Zwrot pieniędzy za zakupy jest bardzo popularną formą zarabiania na banku. Szkoda, że takie rozwiązanie oferuje coraz mniej instytucji. Cashback polega na tym, że bank co miesiąc odda Ci jakiś procent kwoty przeznaczonej na zakupy (zawsze jest lista produktów wykluczonych, np. alkohol i papierosy). Zwykle jest to do 5% lub do maksymalnie 50 złotych miesięcznie.

Opcji zarabiania na banku jest oczywiście więcej – przedsiębiorcy np. mogą znaleźć oferty zwrotu części pieniędzy wydanych na składki na ZUS. Pamiętaj jednak, że każda promocja jest w jakiś sposób ograniczona, a ponadto prędzej czy później się skończy. Wtedy możesz zostać z drogim produktem, którego w ogóle nie potrzebujesz – pilnuj więc obowiązujących terminów!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie