Remont większości z nas kojarzy się z życiowym koszmarem, z którego trudno jest się obudzić. Zawsze trwa dłużej niż miał, prawie zawsze kosztuje więcej. Solidna ekipa okazuje się bandą naciągaczy, a wymarzony efekt pozostaje tylko mrzonką naniesioną na projekt. Istnieją oczywiście sposoby, aby nie dopuścić do takiego scenariusza. W tym wpisie podpowiemy Ci, jak obniżyć koszty remontu i dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy. Na pociechę. Poznaj 5 dobrych sposobów.
- Nie kupuj najtańszych materiałów – tanie mięso jedzą psy i warto pamiętać o tym przysłowiu podczas zakupów. Kupując najtańsze materiały niemal na pewno wydasz na remont więcej, niż planowałeś. Słaba farba na pewno nie pokryje ścian za drugim razem, a więc trzeba będzie jej zużyć znacznie więcej. Fatalne panele szybko zaczną się rysować i trzeba będzie je położyć od nowa. Przykłady można mnożyć. Nie oszczędzaj do przesady!
- Zrób realny kosztorys – aby koszty remontu nie wymknęły się spod kontroli, musisz dokładnie wiedzieć, ile i na co zamierzasz przeznaczyć. Mając dokładny kosztorys znacznie ograniczysz ryzyko pojawienia się nieprzewidzianych wydatków, które zrujnują budżet. Policz wszystko bardzo precyzyjnie i przyjmij około 20% margines.
- Co tylko możesz, zrób samodzielnie – tutaj bardzo istotna uwaga: nie porywaj się na prace, o których nie masz pojęcia, bo efekt będzie słaby, a dodatkowo zmarnujesz kosztowne materiały. Zanim chwycisz wałek policz, ile kosztuje godzina Twojej pracy zawodowej i oceń, czy naprawdę opłaca Ci się z niej rezygnować, aby samodzielnie wykonać prace remontowe. Nie zawsze jest to takie oczywiste.
- Nie oszczędzaj na ekipie – co różni malarza pokojowego biorącego 10 złotych za metr kwadratowy ściany od tego, który bierze 15 złotych? Niemal na pewno jest to kwestia jakości wykonanej pracy. Zatrudnianie najtańszych wykonawców naprawdę się nie opłaca i z reguły kończy się tym, że założony budżet remontowy bierze w łeb. I tak musisz później wziąć innego fachowca, który naprawi fuszerki swojego poprzednika. Lepiej poczekaj z remontem i odłóż więcej pieniędzy na porządną ekipę, zamiast zatrudniać byle kogo i później się denerwować.
- Poluj na promocje – to oczywiste, że warto szukać materiałów wykończeniowych w różnych sklepach. W jednym z nich może być promocja na farbę, w drugim na gładź, w trzecim na panele. Ceny sprawdzaj na stronach internetowych. Dobrym pomysłem może być także zamówienie wszystkich materiałów w sklepie internetowym. Przy dużym zamówieniu często transport jest gratis, a ceny mogą być znacznie niższe niż w sklepach stacjonarnych.
Obniżenie kosztów remontu pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy np. na nowe elementy wyposażenia mieszkania czy przyjemności, na które Ty i Twoja rodzina zasługujecie po przejściu tego trudnego etapu w życiu.