Jak poradzić sobie z inflacją? Podstawowe zasady

Andrzej Winnicki
05.09.2022

W Polsce mamy bardzo wysoką inflację, która w lipcu 2022 roku wciąż utrzymywała się na poziomie powyżej 15 procent. Na razie nic nie wskazuje na szybką poprawę sytuacji. Inflacja zjada nasze oszczędności i zmusza do wydawania coraz więcej na nawet podstawowe zakupy, jak produkty spożywcze, paliwo i różnego rodzaju opłaty. Jak sobie z tym poradzić? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Wytnij zbędne wydatki

Do kategorii takich wydatków na pewno można zaliczyć kupowanie alkoholu i innych używek, słodyczy, a także codzienne korzystanie z samochodu – zwłaszcza w okresie letnim. Zastanów się, na czym możesz zaoszczędzić bez istotnego pogorszenia komfortu życia. Może czas zrezygnować z wychodzenia do restauracji, klubów i częstych weekendowych wyjazdów za miasto?

Szukaj tańszych, ale wciąż dobrych produktów

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim produkty spożywcze. Jeśli do tej pory robiłeś zakupy tylko w sklepach osiedlowych, to rozważ przeproszenie się z dyskontami. Są znacznie tańsze, natomiast oferują produkty dobrej jakości (oczywiście nie wszystkie). W ten sposób na jednym koszyku zakupowym można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Odłóż duże wydatki na później

Oczywiście pod warunkiem, że możesz sobie na to pozwolić. Jeśli np. od pewnego czasu planujesz wymianę sofy w salonie, natomiast ta stara wciąż jest w sensownym stanie i bardziej chodzi tutaj o względy wizualne, to rozważ odłożenie tego zakupu na później – w niepewnych czasach, zwłaszcza inflacyjnych, duże wydatki należy zawsze bardzo dokładnie przemyśleć.

Nie oszczędzaj „w skarpecie”

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że inflacja zmniejsza realną wartość Twoich oszczędności. To powinno Cię zmotywować do tego, aby nie odkładać pieniędzy na nieoprocentowanym koncie w banku, a tym bardziej nie trzymać gotówki w domu. Poszukaj bezpiecznych produktów depozytowych, jak na przykład lokaty czy choćby obligacje skarbowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.