Jak wybrać dobre konto bankowe? 5 najważniejszych rad

Marek Szydełko
09.01.2017

Trudno sobie wyobrazić aktywnego zawodowo człowieka, który nie ma konta w banku. Wielu pracodawców wręcz wymaga jego posiadania, aby usprawnić proces wypłacania pensji pracownikom. Konto zapewnia też duży komfort i poczucie bezpieczeństwa. Pozostaje jednak pytanie, jaki rachunek osobisty wybrać? Ofert jest tak dużo, że przeciętny człowiek może się w nich pogubić. Dlatego stworzyliśmy ten poradnik. Podpowiemy Ci, jak wybrać dobre konto bankowe. Kieruj się tymi 5 zasadami.

  1. Sprawdzaj rankingi – w Internecie jest ich mnóstwo, szczególnie na portalach finansowych i blogach o oszczędzaniu. Rankingi gromadzą wiedzę na temat ofert bankowych i serwują ją w łatwej do połknięcia pigułce. Pamiętaj jednak, że rynek usług bankowych zmienia się praktycznie z miesiąca na miesiąc i to, co dziś wydaje się być świetną propozycją, za chwilę może okazać się czymś mało korzystnym.
  2. Analizuj koszty – fakt, że banki pobierają opłaty za to, że mogą dysponować pieniędzmi swoich klientów, jest absurdem, ale niestety dość powszechnym. Dlatego najlepszym pomysłem będzie poszukanie zupełnie darmowego konta. To trudne zadanie, bo banki zawsze będą chciały na czymś zarobić. Dlatego nie ufaj pięknie brzmiącym hasłom typu: „Konto za 0 złotych”, bo może się okazać, że prowadzenie rachunku faktycznie jest darmowe, ale w zamian bank pobierze opłatę za kartę.
  3. Kieruj się swoimi potrzebami – jeśli np. nie lubisz odwiedzać placówek bankowych i wszystko jesteś w stanie załatwić przez Internet, to spokojnie możesz wybrać rachunek obsługiwany wyłącznie online. W takiej sytuacji zwróć jednak uwagę na wygląd i funkcjonalność internetowego systemu transakcyjnego. Koniecznie sprawdź też, czy bank nie będzie naliczać opłat po przekroczeniu jakiegoś pułapu darmowych przelewów.
  4. Archiwum TOiP – dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy bank, w którym chcesz założyć konto, nie ma zwyczaju częstego podnoszenia różnych opłat. Wystarczy wejść na jego stronę internetową i poszukać plików z archiwalnymi Tabelami Opłat i Prowizji. Może się okazać, że koszty rosną regularnie, co pewnie w przyszłości dotknęłoby także Ciebie.
  5. Usługi dodatkowe – banki są zmuszone walczyć o klientów, dlatego bardzo chętnie udostępniają szereg atrakcyjnych usług dołączonych do podstawowego ROR. Przykładem może być wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe lub lokata. Regularnie pojawiają się też promocje, dzięki którym na założeniu konta może całkiem nieźle zarobić.

Pamiętaj, że nie ma idealnego konta bankowego. Każdy rachunek prędzej czy później ujawni swoje słabe strony. Nie trzeba się tym jednak przesadnie przejmować. W każdej chwili można po prostu wypowiedzieć bankowi umowę i przenieść się do konkurencji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie