Coraz więcej rodziców chce oszczędzać pieniądze dla dziecka, w dodatku zaczynając już od chwili narodzin pociechy. Sprzyja temu program Rodzina 500+, ale też poprawiająca się sytuacja ekonomiczna w naszym kraju. Odkładanie pieniędzy zawsze jest dobrą decyzją, jednak warto to robić w taki sposób, aby móc zachować stały dostęp do środków na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń (np. choroba). Idealnie sprawdzi się tutaj konto oszczędnościowe. Jakie wybrać dla dziecka? Czym się kierować? Wykorzystaj te wskazówki.
Nie należy w ciemno zakładać, że konto oszczędnościowe dla dziecka będzie w 100% darmowe. Banki obecnie wprowadzają coraz więcej różnego rodzaju opłat, ponieważ znajdują się w kiepskiej kondycji finansowej, a do tego trwa odpływ kapitału z depozytów. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, czy i jakie opłaty są przewidziane za prowadzenie rachunku.
Nawet jeśli samo konto oszczędnościowe jest rzeczywiście darmowe, to niemal na pewno jakieś opłaty poniesiemy z tytułu prowadzenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Obecnie trudno jest znaleźć sensowne konto oszczędnościowe możliwe do założenia bez ROR-u. Warto więc zwrócić na to uwagę, aby nie okazało się, że odsetki będą niższe niż koszty.
Planując założenie konta oszczędnościowego dla dziecka warto rozejrzeć się za takim, które za np. 10 lat pozwoli dać pociesze ograniczony dostęp do jego pieniędzy. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość wydania karty do płatności bezgotówkowych czy wypłaty środków z bankomatu.
Oczywiście to rodzice zdecydują, kiedy dziecko będzie mogło otrzymać dostęp do pieniędzy. Warto jednak pomyśleć o tym możliwie jak najwcześniej – to świetna nauka podstaw ekonomii i zafundowanie dziecku solidnego wstępu do samodzielnego gospodarowania pieniędzmi.
Co prawda na moment pisania tego artykułu nie ma możliwości znalezienia konta oszczędnościowego o oprocentowaniu przewyższającym wskaźnik inflacji, ale o gromadzeniu oszczędności dla dziecka trzeba myśleć długofalowo. Stopy procentowe kiedyś zostaną podniesione i wtedy środki na koncie zaczną już zarabiać.
Na pewno warto więc prześledzić ofertę banku na przestrzeni ostatnich 10 lat. Pozwoli nam to zobrazować sobie jego politykę depozytową. Jeśli historycznie bank płacił wysokie odsetki, to istnieje szansa, że wróci do tego po podwyższeniu stóp procentowych.