Komu przysługuje zwolnienie z kasy fiskalnej?

Krzysztof Jagielski
14.06.2017

Z początkiem stycznia 2017 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministerstwa Finansów dotycząca zwolnień z obowiązku ewidencji przy wykorzystaniu kas rejestrujących. Czy zmiany przepisów są na tyle znaczące, że możemy mówić o rewolucji w prawie podatkowym? Jakie warunki musi spełnić podatnik, aby uzyskać prawo do zwolnienia?

Nowe rozporządzenia dotyczące zwolnień z kasy fiskalnej są podpisywane co rok. Okazuje się, że tegoroczna dyrektywa jest raczej kosmetyczną poprawką w stosunku do roku 2016 niż radykalną zmianą prawa, a więc niektórzy podatnicy wciąż mogą liczyć na odstępstwa od obowiązku ewidencji.

Sprzedaż wysyłkowa towarów i limit obrotów

W 2017 r. podobnie jak w roku ubiegłym zwolnienie z kasy fiskalnej jest możliwe, o ile sprzedaż towarów jest prowadzona w systemie wysyłkowym. Ze zwolnień na dotychczasowych zasadach mogą również liczyć przedsiębiorcy, u których każda zapłata od klienta detalicznego jest dokonywana poprzez pocztę, bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo – kredytową. Utrzymano również przypis, w którym z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej są zwolnieni podatnicy, u których obrót nie przekroczył kwoty 20 tys. zł w poprzednim roku podatkowym.

Wynajem nieruchomości

Kolejne zwolnienie z kasy fiskalnej dotyczy osób zajmujących się najmem nieruchomości własnych, bądź dzierżawionych, z tym że w odróżnieniu do roku 2016 obrót nie musi być udokumentowany fakturą – wystarczy, że zapłata za usługę jest w całości przekazywana na rachunek podatnika za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, a z dowodu zapłaty bezsprzecznie wynika, jakiej czynności dotyczyła.

Świadczenie usług

Ze zwolnienia z kasy rejestrującej mogą skorzystać podatnicy, którzy świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. Podobnie jak przy sprzedaży wysyłkowej towarów, zapłata za wykonaną czynność musi być w całości dokonana za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, a transakcja jest poparta dowodem zapłaty. Przywilej zwolnienia z ewidencjonowania przyznano osobom niewidomym, które samodzielnie prowadzą działalność gospodarczą oraz posiadają orzeczenie o znacznym, bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Podtrzymano zwolnienia z kasy rejestrującej dla jednostek samorządu terytorialnego oraz dla lekarzy, dentystów, prawników i doradców podatkowych, o ile usługi wyżej wymienionych świadczone są na odległość.

Jak nietrudno zauważyć nowelizacja rozporządzenia nie wniosła gwałtownych poprawek, aczkolwiek warto podkreślić, że z zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, iż w przyszłości zwolnienie z kasy fiskalnej przestanie obowiązywać i absolutnie każdy przedsiębiorca będzie zobligowany do rejestrowania sprzedaży detalicznej na kasie rejestrującej już od pierwszej sprzedaży. Czy właśnie takie zmiany w prawie przyniesie nam rok 2018 r? Więcej informacji na temat kas fiskalnych można znaleźć na kasafiskalna2018.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie