Konto oszczędnościowe jest bardzo ciekawym produktem łączącym w sobie cechy lokaty terminowej i zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Daje dużą swobodę w dostępie do gotówki (w czym przewyższa lokatę) oraz gwarantuje przyzwoity zysk z odsetek (w czym dystansuje ROR). Oferta takich kont jest jednak spora, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając naprawdę dobry rachunek oszczędnościowy.
Na to należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Oczywiście im wyższe oprocentowanie tym lepiej dla posiadacza rachunku. W dobie niski stóp procentowych nie ma jednak co liczyć na świetne oferty. Konto oszczędnościowe zawsze będzie też niżej oprocentowane niż np. lokata. Generalnie jednak oferta na poziomie 3-4% jest korzystna – nie zarobimy kokosów, ale przynajmniej uchronimy kapitał przed wpływem inflacji.
Ważne
Dla wysokości zysku z odsetek kapitałowych znaczenie ma nie tylko wysokość oprocentowania, ale także sposób kapitalizacji proponowany przez bank. Najkorzystniejsza dla klienta jest kapitalizacja dzienna, tygodniowa, później miesięczna, a najmniej korzystna kwartalna i roczna. Warto na to zwrócić uwagę.
Konto oszczędnościowe w odróżnieniu od lokaty daje możliwość wypłacenia z niego środków bez groźby utraty wypracowanych już odsetek. Trzeba jednak pamiętać, że żaden bank nie pozwoli na to, aby klient wykonywał taką operację w pełni swobodnie. Zwykle banki ograniczają liczbę darmowych wypłat w miesiącu – np. do 2-3.
Co stanie się w momencie, gdy zdecydujemy się wypłacić środki z konta oszczędnościowego po przekroczeniu darmowego limitu? Bank po prostu pobierze za to prowizję. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie przez bank – zwykle wynosi 5-10 złotych za jedną wypłatę. Wybierając dobre konto oszczędnościowe warto więc sprawdzić, jaką politykę w tym zakresie stosuje bank.
Oznacza to, że bank nie gwarantuje (poza pewnymi wyjątkami, np. promocyjna oferta) utrzymania wysokości oprocentowania przez cały okres obowiązywania umowy. Jeśli więc bank centralny postanowi obniżyć stopy procentowe, to od kolejnego miesiąca lub kwartału bank obniży też oprocentowanie rachunku oszczędnościowego.
Pamiętaj
Działa to także oczywiście w drugą stronę – oprocentowanie konta może wzrosnąć po podniesieniu stóp procentowych.
Czy w takim razie warto mieć konto oszczędnościowe? Na pewno tak – jest to prosty i skuteczny sposób na gromadzenie oszczędności, które w dodatku wypracują odsetki. Niewielkie, ale to zawsze lepsze niż utrata ich wartości (w wyniku inflacji) na zwykłym ROR.