Dotacje unijne to jedno z najpopularniejszych źródeł finansowania przedsiębiorczości. Wiele firm występuje o pomoc w sfinansowaniu rozbudowy, aby tym samym zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Unijne ośrodki chętnie przyznają pieniądze na dobrze przygotowane projekty, ale nigdy od razu. Przedsiębiorca musi najpierw zgromadzić wkład własny na tzw. wydatki niekwalifikowane, a często są to niemałe kwoty. Tutaj ze swoją ofertą pojawiają się banki, które oferują kredyty pomostowe. Wyjaśniamy, na czym to polega.
Kredyt pomostowy to jedna z form kredytu dla przedsiębiorców, ale rządząca się specyficznymi prawami. Ten rodzaj finansowania mogą uzyskać wyłącznie firmy, które przedstawią w banku dokumenty poświadczające przyznanie im dotacji unijnej na jakiś projekt. Bez takiego zaświadczenia nie ma mowy o rozpoczęciu negocjacji w sprawie kredytu.
Kredyt pomostowy w założeniu ma pokryć wysokość wymagane przez ośrodek unijny wkładu własnego, który jest określany na etapie analizowania wniosku i przyznawania dotacji. Zwykle przedsiębiorca musi z własnej kieszeni wyłożyć od 20% do nawet 50% wartości projektu. Są to ogromne pieniądze, dlatego firmy często ratują się właśnie kredytami bankowymi.
Bardzo ważne!
Kredyt pokrywa nie tylko wkład własny, ale całą wysokość przyznanej dotacji. Po jej uruchomieniu pieniądze trafiają do banku, a przedsiębiorca przez ustalony w umowie okres spłaca tylko odsetki od kredytu.
Przed złożeniem wniosku o kredyt pomostowy należy koniecznie upewnić się, że dotacja na 100% zostanie przyznana. Jeśli bowiem stanie się inaczej, to koszt obsługi całego kredytu (wraz z kapitałem) spadnie na przedsiębiorcę.
Może się zdarzyć, że unijna dotacja nie pozwoli zrealizować w całości założonego projektu. W takiej sytuacji przedsiębiorca może wystąpić do banku z wnioskiem o przyznanie kredytu uzupełniającego. Jest to zwykły kredyt inwestycyjny, a więc oprocentowany w sposób rynkowy i wymaga złożenia osobnego wniosku. Warto to jednak zrobić właśnie na etapie wnioskowania o kredyt pomostowy.
Bank widząc, że ma do czynienia z poważnym przedsiębiorcą (Unia raczej nie daje dotacji firmom-krzakom) może zaproponować o wiele korzystniejsze warunki kredytu inwestycyjnego. Poza tym przedsiębiorca nie traci czasu na ponowne przyjście do banku. Oferty łączone z reguły są też obłożone niższą prowizją bankową.
Kredyt pomostowy, inaczej nazywany kredytem pod dotację, to bardzo dobre rozwiązanie dla rozwijającej się firmy, która uzyskała unijne wsparcie. Pozwala względnie niskim kosztem spełnić formalności związane z przyznaniem dotacji i szybko uruchomić pieniądze.