Według statystyk ponad ćwierć miliona Polaków nie płaci zasądzonych alimentów na dzieci. W nomenklaturze prawnej takie działanie uznaje się za przemoc ekonomiczną. 95% dłużników alimentacyjnych to ojcowie, którzy w większości czują się bezkarni, ponieważ ściągalność alimentów na drodze komorniczej wynosi zaledwie 20%. Nie oznacza to jednak, że nie warto walczyć o swoje. Przeczytaj, co należy zrobić w sytuacji, gdy nie dostajesz należnych Ci alimentów.
Jeśli alimenty zostały zasądzone, a mimo to dłużnik uchyla się od ich płacenia, jak najszybciej złóż w sądzie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu. Taki dokument jest podstawą do tego, by do akcji wkroczył komornik. To do niego będzie teraz należeć obowiązek ścigania dłużnika i odzyskania środków przysługujących wierzycielowi.
Oczywiście dłużnicy alimentacyjni to cwane bestie i potrafią bardzo skutecznie ukrywać swój majątek, co utrudnia komornikowi pracę. Możesz mu w tym pomóc. Jeśli wiesz, że ojciec/matka dziecka ma jakieś wartościowe rzeczy (np. samochód czy nieruchomość), wskaż komornikowi miejsce przechowywania/adres. Możesz także sporządzić szczegółową listę majątku pozostającego w posiadaniu dłużnika oraz wskazać miejsce jego zatrudnienia (przydatne w sytuacji, gdy dłużnik pracuje na czarno).
Walka z osobami, które nie płacą na swoje dzieci, jest priorytetem wielu samorządów, dlatego w całym kraju wchodzą w życie kolejne restrykcje – są miasta, w których dłużnicy nie zarejestrują samochodu czy nie wynajmą mieszkania.
Obowiązuje również cały zestaw form nacisku nakładanych odgórnie. Bardzo bolesne dla dłużników alimentacyjnych jest chociażby to, że nie dotyczy ich tzw. kwota wolna od zajęcia komorniczego. Komornik może więc zająć część pensji dłużnika alimentacyjnego nawet wtedy, gdy wynosi ona tylko minimalną krajową. Z kolei kwota z umowy cywilnoprawnej może być zajęta w całości.
Pomimo wspomnianych restrykcji faktyczna ściągalność długów alimentacyjnych jest bardzo niska. Interes wyczuły w tym prywatne firmy windykacyjne, które są bardzo skuteczne w odkrywaniu majątków dłużników i odzyskiwaniu zasądzonych alimentów. Nawet biorąc pod uwagę koszt obsługi, może się okazać, że skorzystanie z takiej pomocy będzie dla Ciebie bardzo opłacalne.
Bez względu na to, którą drogę wybierzesz i jak potoczą się dalsze losy tej batalii, na pewno nie możesz odpuścić dłużnikowi alimentacyjnemu. Człowiek, który okrada własne dziecko, nie zasługuje na współczucie i nie może żyć w komforcie ekonomicznym kosztem Ciebie i Twojej pociechy.