Nie ulegaj rutynie, czyli jak bezpiecznie zlecać przelewy online?

Mateusz Nowak
02.09.2019

Bankowość elektroniczna to jeden z najlepszych wynalazków XXI wieku. Dzięki niej zyskaliśmy jeszcze większą kontrolę nad swoimi finansami, nie musimy biegać na pocztę czy do banku, by opłacić rachunki, a nawet możemy w ciągu kilku chwil zaciągnąć kredyt lub pożyczkę. Bardzo wygodne jest przede wszystkim zlecanie przelewów online, z czego korzysta dziś większość Polaków. Mnóstwo osób nie przykłada jednak większej wagi do kwestii bezpieczeństwa i zleca takie przelewy w sposób rutynowy, co rodzi ryzyko np. zaksięgowania środków na złym koncie. Jak zatem robić to bezpiecznie? Wymieniamy kilka podstawowych zasad.

Nie wklejaj numeru konta

Przyznaj, że to robisz. Musisz więc zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo ryzykowna jest to praktyka. Wystarczy, że w jednym czasie zlecasz kilka przelewów i w pewnym momencie się pomylisz, wkleisz zły numer, przez co środki trafią do innego odbiorcy – problem gotowy. Z tego też powodu coraz więcej banków uniemożliwia realizację przelewu, jeśli klient wkleił numer konta ze schowka – wówczas potrzebne jest np. podanie dwóch pierwszych cyfr rachunku.

Zawsze wprowadź pełne dane odbiorcy

Nie jest to obligatoryjne, ponieważ dla banku liczy się praktycznie tylko numer konta i kwota przelewu. Warto jednak za każdym razem wprowadzać pełne dane odbiorcy. Po pierwsze: sprzyja to skupieniu i może skłonić Cię do dokładnego sprawdzenia numeru rachunku. Po drugie: niektóre systemy bankowe wykrywają, że dane odbiorcy nie zgadzają się z numerem konta i automatycznie blokują przelew.

Gdy otrzymasz fakturę/rachunek sprawdź, czy nie zmienił się numer konta

Jasne, że wygodnie jest dodać sobie stałych odbiorców do książki w systemie bankowości elektronicznej. Pamiętaj jednak, że bezpieczniej będzie wówczas skorzystać z opcji polecenia zapłaty – wówczas to bank zajmie się całą procedurą, a Ty nie będziesz musiał nawet pamiętać o opłaceniu faktury.

Jeśli wolisz robić to ręcznie, za każdym razem sprawdzaj, czy przypadkiem nie zmienił się numer rachunku do wpłat – chociażby prywatne firmy dość często zmieniają konta w poszukiwaniu korzystniejszej oferty bankowej.

Pomyśl o innej metodzie weryfikacji dyspozycji przelewu

Obecnie nie ma już możliwości zlecenia przelewu bez potwierdzenia tego np. kodem SMS. Jest to najpopularniejsza metoda weryfikacji, co nie znaczy, że najlepsza. O wiele bezpieczniejsze jest chociażby korzystanie z tokena sprzętowego lub – dla osób zlecających przelewy z poziomu aplikacji mobilnych banków – odcisku palca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie